Peelingi chemiczne są jednymi z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej i kosmetologii. Cechują się dużym bezpieczeństwem i wysoką skutecznością – pozwalają niemal bezinwazyjnie korygować przebarwienia skóry, zmniejszać rozszerzone pory i trądzik, a także spłycać zmarszczki i bruzdy. W klinice medycyny estetycznej Estell w Warszawie szczególną popularnością cieszą się zwłaszcza peeling chemiczny TCA oraz peeling Sesderma.
Z tekstu dowiesz się:
- czym są peelingi chemiczne i na czym polega ich działanie,
- jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonywania peelingów chemicznych,
- czym charakteryzują się peeling Sesderma oraz peeling chemiczny TCA.
Peelingi chemiczne to zabiegi wykorzystujące właściwości złuszczające i wybielające niektórych substancji chemicznych, głównie kwasów. Nałożony na określone partie skóry, peeling chemiczny złuszcza naskórek w kontrolowany sposób, dogłębnie oczyszcza cerę oraz rozjaśnia przebarwienia. Zawarte w peelingach chemicznych kwasy działają również na fibroblasty skóry właściwej i stymulują je do produkcji kwasu hialuronowego oraz włókien kolagenu. Dzięki temu widoczne są także poprawa nawilżenia skóry oraz spłycenie zmarszczek.
Peelingi chemiczne – jak działają?
Działanie i efekty peelingu chemicznego zależą od rodzaju oraz stężenia kwasu w preparacie (najczęściej są to kwasy glikolowy, salicylowy, migdałowy, azelainowy, fitowy, ferulowy, pirogronowy lub trójchlorooctowy), ale także od jego postaci (krem, żel, płyn), czasu aplikacji, rodzaju cery oraz częstotliwości stosowania.
W zależności od rodzaju kwasu oraz jego stężenia peelingi chemiczne dzieli się na:
- powierzchniowe – złuszczanie dotyczy jedynie wierzchnich komórek warstwy rogowej naskórka; dogłębnie oczyszczają i odświeżają skórę, zmniejszają widoczność porów,
- średnio głębokie – sięgają warstwy brodawkowatej skóry właściwej; poza złuszczaniem naskórka powodują pobudzenie aktywności fibroblastów, a co za tym idzie – produkcję kolagenu,
- głębokie – proces złuszczania dotyczy naskórka oraz całej skóry właściwej; dają efekt wyraźnego spłycenia zmarszczek, mogą być wykonywane jedynie przez dermatologów lub lekarzy medycyny estetycznej.
Peeling chemiczny – wskazania i przeciwwskazania
Wśród wskazań do wykonania peelingu chemicznego można wymienić m.in. wydzielanie nadmiernej ilości sebum, zmiany trądzikowe, rozszerzone pory, zaburzenia pigmentacji, przebarwienia (piegi, plamy soczewicowate, przebarwienia posłoneczne i pozapalne), blizny oraz pierwsze oznaki starzenia.
Tak jak w przypadku każdego zabiegu, również peelingów chemicznych nie wykonuje się u wszystkich osób. Do przeciwwskazań można zaliczyć:
- aktywne infekcje skórne (np. opryszczkę),
- leczenie retinoidami lub okres do 6 miesięcy po zakończeniu terapii,
- ciążę i okres karmienia piersią,
- skłonności do tworzenia się bliznowców,
- świeże podrażnienia i uszkodzenia skóry,
- choroby autoimmunologiczne skóry (np. pęcherzycę).
TCA i Sesderma – peelingi z oferty Estell
W klinice medycyny estetycznej Estell w Warszawie można skorzystać z szerokiej oferty specjalistycznych peelingów chemicznych, wykonywanych przez doświadczonych lekarzy. Szczególną popularnością wśród pacjentów Estell cieszą się peeling Sesderma oraz peeling chemiczny TCA.
Sesderma to peeling chemiczny opierający swoją skuteczność na właściwościach kwasu azelainowego. Może być wykonywany zarówno na skórze twarzy i dekoltu, jak i pleców – działa złuszczająco, przeciwzapalnie, zwalcza wolne rodniki, a dodatkowo – redukuje rumień. Efekty to m.in. wygładzenie skóry, rozjaśnienie przebarwień, złagodzenie trądziku, redukcja blizn potrądzikowych oraz poprawa elastyczności. Co ważne, peeling chemiczny Sesderma jest bezpieczny dla cery naczyniowej. W zależności od potrzeb wykonuje się od 4 do 12 zabiegów w odstępie 1-3 tygodni.
Peeling chemiczny Easy TCA Classic – oparty na kwasie trójchlorooctowym (TCA) – działa zarówno na naskórek, jak i skórę właściwą. Zapewnia dogłębne ujędrnienie i poprawę napięcia skóry, rozjaśnia nawet bardzo uporczywe przebarwienia, wyrównuje strukturę skóry, hamuje łojotok i likwiduje zmiany trądzikowe. Liczba zabiegów dobierana jest pod kątem indywidualnych potrzeb, a najlepszym czasem na ich wykonywanie są wiosna oraz jesień.
Źródła:
https://www.termedia.pl/f/f/6a9c80b688817513d5382c601d024018.pdf
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:OGLJC4-iOwUJ:cnb.drirenaeris.com/files/download/722a5276dc873f1+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl