Wszystkie obowiązki i prawa związane z uczestnikami ruchu drogowego są ściśle uwzględnione w kodeksie ruchu drogowego, nazywanym inaczej prawem o ruchu drogowym. Ustawa prawa o ruchu drogowym jest podzielona na dziewięć większych działów, które są szczegółowo i precyzyjnie rozpisane. Oczywisty jest fakt, że dokumentem dzięki, któremu i co najważniejsze, BEZ którego nie możemy wejść do samochodu jest prawo jazdy. Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań do wyrobienia sobie prawa jazdy, lepiej je zrób.
Nie opłaca się jeździć bez wyżej wymienionego dokumentu, ponieważ idą za tym dosyć spore konsekwencje i niemałe mandaty. Kurs na prawo jazdy kosztuje około dwóch tysięcy złotych, a mandat za zatrzymanie bez prawa jazdy jednorazowo wynosi około pięćset złotych. Nie wspominając już o konsekwencjach jakie mogą zostać pociągnięte. Za którymś razem złapanie kierowcy bez uprawnień za kierownicą samochodu może grozić nawet pozbawieniem wolności. Egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części-teoretycznej i praktycznej.
Część pierwsza-teoretyczna w całe nie jest taka trudna
Trzeba wykonać test, który składa się z dwudziestu pytań, na które odpowiadamy tak/nie i z dwunastu pytań specjalistycznych, które mają opcję odpowiedzi a, b, c. Żeby przystąpić do takiego egzaminu, oprócz wyrobionych godzin na kursie musisz również uiścić opłatę za egzamin do WORDU, w którym będziesz chciał zdawać. Taka opłata to około trzydziestu złotych. Żeby zdać takowy egzamin kursant musi zdobyć sześćdziesiąt osiem punktów na siedemdziesiąt cztery. Drugi egzamin, na który możemy się zapisać zaraz po zdaniu pierwszego – jest egzamin praktyczny.
Na praktycznym egzaminie jesteśmy sam na sam z egzaminatorem, który przeprowadza egzamin podobnie jak zostałeś uczony na swoich kursach. Na samym początku musisz powiedzieć egzaminatorowi gdzie znajdują się rzeczy lub światła, o które zapyta. Po poprawnej odpowiedzi na te pytania, wsiadamy do samochodu ustawiamy fotel i światła.
Zapinamy pasy i przechodzimy do części praktycznej. Na placu zaczynasz od tak zwanego łuku, który musisz wykonać bez zatrzymania auta. Potem zostaje jeszcze ruszanie z ręcznego na górce i ruszaj w teren. Egzaminatorów należy uważnie słuchać, bo bardzo często mówią podchwytliwie i zgodnie z zasadami ruchu drogowego… kiedy to musisz się domyślać, co robić jako następne. Po zaliczonym egzaminie czekasz około dwóch tygodni na prawo jazdy. Papierkiem, który dostałeś od egzaminatora możesz co najwięcej pochwalić się na swoich mediach społecznościowych i zostawić sobie na pamiątkę…
Plastik odebrany w wydziale komunikacji i możesz się cieszyć swobodą na drodze. Wielu egzaminatorów uczy nas kursantów do jazdy pod egzamin, czyli z zastosowaniem wszystkich zasad, które obowiązują na nim. Tak naprawdę każdy kierowca uczy się jeździć już po odebraniu prawa jazdy. Jednak co z tymi kierowcami, którzy po zdanym egzaminie nadal nic nie potrafią? Uwierzyć niestety trzeba, że znajdują się i tacy. Wypadków na drogach coraz więcej, bo coraz więcej nieumyślnych kierowców śmiga po ulicach. Można podzielić je na dwie grupy: wypadki i kolizje. Trzeba liczyć się, że w wypadku i jednych, i drugich dostajemy dość wysokie mandaty i punkty karne.
Ile punktów karnych można mieć?
Trzeba stwierdzić, że punkty karne zależą ściśle od rodzaju złamanego prawa przez kierowcę i od policjanta który aktualnie zajmuje się sprawą. Jeśli zastanawiałeś się ile punktów karnych można mieć to odpowiadam, że maksymalnie to 24 punkty karne. Tak zwanym świeżym kierowcom, żeby stracić prawo jazdy wystarczy tych punktów tylko 20, więc lepiej się pilnować na drodze.
Doświadczeni kierowcy po przekroczeniu limitu muszą od nowa zdać egzamin na prawo jazdy i przejść testy psychologiczne, które wykluczą ewentualne przeciwwskazania do kierowania. Z nowymi kierowcami sprawa komplikuje się, bo muszą oni od nowa przejść kurs na prawo jazdy i dopiero przystąpić do egzaminu, czyli zacząć wszystko od nowa. Punktom karnym zazwyczaj towarzyszą mandaty, które lepiej regulować w terminie, bo z Urzędem Skarbowym lepiej nie zadzierać.