ile zarabia nauczyciel wf

Dzieci w szkole podstawowej często uwielbiają lekcje wychowania fizycznego. Mogą się wyszaleć, zmęczyć, a mają bardzo duże pokłady energii. Na pewno wiele osób mających kontakt z najmłodszymi, dziwi się, ile jest w nich siły i chęci na nowe zabawy.

Na lekcjach wychowania fizycznego, dzieci uczą się rywalizacji fair-play, współpracy, a także znoszenia porażek i cieszenia się ze zwycięstw. Bardzo ważna jest tutaj rola nauczyciela, który musi pokazać te wszystkie rzeczy i zachęcić uczniów do ich przyswajania. Musi go cechować charyzma, cierpliwość oraz umiejętność rozwiązywania konfliktów. Powinien wiedzieć, jak prawidłowo wykonywać poszczególnie ćwiczenia i jak je dobrze pokazać oraz jakie ćwiczenia dawać dzieciom z chorobami i niepełnosprawnościami.

W klasach I-III szkoły podstawowej, zamiast typowej lekcji wychowania fizycznego, jest tak zwane kształcenie zintegrowane. Może je prowadzić zarówno nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, jak i ten ze specjalizacją z wychowania fizycznego.
Wymagania do prowadzenia zajęć WF w starszych klasach, są już bardziej restrykcyjne.

Trzeba mieć co najmniej tytuł licencjata, który przykładowo można uzyskać na studiach na AWF, który specjalizuje się w wychowaniu fizycznym. Zajęcia na nim są z zakresu edukacji fizycznej, zdrowotnej i ogólnej (filozofia ćwiczeń, kineza, biologia, rozwój ludzki i psychologia edukacyjna). Zróżnicowane zajęcia, dają później możliwość zaszczepienia w dzieciach nie tylko miłości do sportu, ale i do zdrowego trybu życia. To ważne w czasach fast-foodów i siedzącego trybu życia.

pieniądze

W końcowym toku studiów, organizowane są staże, na których przyszli nauczyciele mogą zdobyć doświadczenie w pracy z dziećmi i prowadzić pierwsze zajęcia pod czujnym okiem wykwalifikowanego instruktora.
Po odbytym stażu, uczą się oceniać uczniów. Z racji młodego wieku osób, z jakimi będą pracować, muszą robić to delikatnie i z wyczuciem. Jedni uczniowie będą lepiej sprawdzać się w ćwiczeniach ruchowych, inni gorzej.

Jest to naturalne i powinno oceniać się ucznia za pozytywną postawę i chęć podjęcia dalszego rozwoju. Dzieci bywają brutalne i potrafią wyśmiewać się ze słabszych kolegów. Rolą nauczyciela jest rozwiązanie takich konfliktów i umiejętne wytłumaczenie wychowankom negatywnych skutków takiego zachowania. Nikt na zajęciach wychowania fizycznego nie powinien czuć się gorszy. Może to mocno wpłynąć na dalsze życie młodego człowieka.

A ile zarabia nauczyciel wf?

Według portalu wynagrodzenia.pl, jest to zależne od poziomu zatrudnienia. Mediana zarobków na stanowisku młodszego specjalisty wynosi 3060 zł, dla specjalisty 3700, a dla starszego specjalisty 4450 zł. Podana kwota, to kwota brutto.

Czy taki zarobek jest odpowiedni dla nauczyciela wychowania fizycznego, powinien każdy sobie odpowiedzieć indywidualnie. Jest to praca, która jak każda, ma swoje zalety i wady. Na pewno pozwala na kontakt z dziećmi, a dzieci często wprawiają dorosłych w pozytywny nastrój – patrzą na świat z perspektywy, o której starsi w większości zapomnieli. Dodatkowo można w niej przekazywać wiedzę na temat sportu i zdrowia młodemu pokoleniu oraz zyskać ciekawe doświadczenia.

nauczyciel wf

Jednak wiele osób zapomina o negatywnej stronie pracy nauczyciela. Prowadząc zajęcia na dużej sali gimnastycznej, zmuszony jest do częstego podnoszenia głosu. W życie nauczyciela jest wręcz wpisana choroba zawodowa – problem z emisją głosu.
Uczniów jest często parunastu bądź parudziesięciu. Zapanowanie nad taką grupą bywa trudne, szczególnie gdy wytworzy się hałas. Hałas jest również dużym minusem w tej pracy i może prowadzić do chorób (problemy ze słuchem, migreny).

W karierze nauczyciela jest wiele stresu. Nigdy nie wiadomo, na jaką młodzież się trafi. Może być ‚trudniejsza’ i ignorować polecenia zbyt mało charyzmatycznego nauczyciela. U prowadzącego zajęcia wywołuje to najczęściej frustrację. Brak dobrego kontaktu z wychowankami bywa dużym obciążeniem psychicznym i powodem do ciągłych zmartwień.
Przez chwilowa nieuwagę, nauczyciel może również doznać uszczerbku na zdrowiu, gdy przykładowo nie zauważy piłki lecącej w jego stronę.

Zarobki nauczyciela wf-u są zmienne, ale wypłacane zawsze na czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here