ile zarabia poseł

Wielu ludzi żyje w bardzo błędnym przeświadczeniu o tym, że wpływ na politykę Polski mamy wyłącznie w czasie wyborów. Oczywiście, wybory zawsze są momentem w którym decydujemy o ogólnym kształcie sceny politycznej na następnych kilka lat. Równocześnie wszyscy możemy nieustannie robić naprawdę wiele, aby na bieżąco kształtować politykę i wpływać na decyzje rządzących.

Nieświadomość tego prowadzi często do wielkiej frustracji. Wydaje się nam, że politycy na najwyższych stanowiskach są pochłonięci jedynie osobistymi konfliktami i walkami partyjnymi, nie zwracając zupełnie uwagi na realne problemy społeczeństwa. Poczucie bezsilności sprawia, że stajemy się zrezygnowani i zgorzkniali w stosunku do otaczającej nas rzeczywistości. Tymczasem wcale nie musi tak być. Każdy człowiek ma wiele możliwości, jeśli chodzi o kształtowanie politycznej rzeczywistości.

Oczywiście, samodzielnie podejmowane działania nie zawsze przynoszą efekty, ale większe inicjatywy społeczne potrafią być niezwykle skuteczne. W Polsce nadal kształtuje się tak zwane społeczeństwo obywatelskie, które jest jednym z podstawowych elementów każdej zdrowej demokracji. Być może minie jeszcze całe pokolenie, zanim po okresie komunizmu staniemy się w pełni dojrzałym społeczeństwem tego typu. Niemniej jednak już teraz każdy z nas ma prawo – a w pewnym sensie wręcz obowiązek – aktywnego działania na rzecz tworzenia lepszej rzeczywistości.

parlament

Wszystkie swoje działania na polu polityki, nawet tej lokalnej, najlepiej jest zacząć od zdobywania gruntownej wiedzy na ten temat. Wielu ludzi w Polsce nie wie nawet ile zarabia poseł, nie mówiąc już o rozumieniu bardziej złożonych procesów decyzyjnych w naszym państwie. Tymczasem taka wiedza jest konieczna do tego, aby móc robić cokolwiek dla swojego społeczeństwa.

Bez niej człowiek jest jak dziecko we mgle, które w rzeczywistości nie wie, jak funkcjonuje otaczająca go rzeczywistość. Na szczęście wiedza z zakresu systemów politycznych jest bardzo łatwo dostępna. Warto oczywiście śledzić również wszystkie informacje, zarówno z Polski, jak i ze świata. W ten sposób stajemy się bardziej świadomymi ludźmi.

Własny samorozwój to jedno, ale współdziałanie z innymi ludźmi w kierunku zmian to kolejna ważna kwestia. Jak już powiedzieliśmy, w pojedynkę trudno wpływać na cokolwiek. Z tego powodu bardzo istotne jest organizowanie się i tworzenie różnych organizacji społecznych. Organizacje pozarządowe również stanowią jeden ze składników zdrowej, dojrzałej demokracji. Samo ich istnieje daje pewności, że politycy nie są nieograniczeni w swoich działaniach, bowiem znajdują się pod ciągłą kontrolą niezależnych stowarzyszeń czy fundacji. Aby dana organizacja była skuteczna, nie musi wcale posiadać wielu członków.

W swoich działaniach warto postawić przede wszystkim na politykę lokalną

Takie lokalne inicjatywy składają się na jedną całość w postaci ogólnokrajowej polityki. Zmieniając własną okolicę, zmieniamy równocześnie całą Polskę. Ponadto na szczeblu lokalnym najłatwiej jest prowadzić skuteczne działania. Niektórzy są zdania, że każde, nawet niewielkie miasteczko w Polsce powinno posiadać własną organizację obywatelską. W ramach prostego stowarzyszenia możemy zrobić naprawdę wiele na rzecz swojego miejsca zamieszkania.

w sejmie

Takie stowarzyszenie może mieć wystarczająco duże wpływy, aby realnie oddziaływać na politykę miejscowych władz. Organizacje tego typu mogą pełnić rolę swego rodzaju pośrednika między rządzącymi a zwykłymi obywatelami. W ramach takich organizacji lokalnych można realizować również wiele ciekawych inicjatyw, związanych chociażby z kulturą czy lokalną historią.

Możliwości w kwestii realnego wpływania na politykę i zmieniania swojego otoczenia na lepsze są naprawdę ogromne. Nie jest tak, że nasz wpływ na kraj kończy się w momencie wrzucenia głosu do urny. Warto zainteresować się takimi możliwościami i dowiedzieć się, jak może wyglądać dojrzałe społeczeństwo obywatelskie. Interesowanie się lokalnymi i krajowymi sprawami w pewnym sensie jest obowiązkiem każdego z nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here