ile miodu z ula

Kto nie słyszał o miodzie i kto w swoim życiu nie kosztował miodu? Odpowiedź może być tylko jedna, że niemal każdy człowiek na świecie jadł, je lub chociażby próbował, jak smakuje miód. Miód jest słodkim produktem wytwarzanym przez pszczoły. Znany od początku świata i wytwarzany przez pszczoły właściwe żyjące w naturze. Dziś również wiele pszczół żyje w naturze, lecz miód, który z takim upodobaniem jemy pochodzi od pszczół, które mieszkają w ulach.

Miód powstaje dzięki temu, że pszczoły zbierają nektar kwiatowy lub nektar pochodzący z roślin miododajnych, który następnie przez pszczoły jest przenoszony do ula. Pszczoły gromadzą miód w plastrach, gdzie dojrzewa. Istnieje kilka rodzajów miodu w zależności od surowca, z którego powstał. Jest więc miód kwiatowy, miód spadziowy, miód mieszany. Osoby stojące przed założeniem pasieki zastanawiają się ile miodu z ula można pozyskać? Jest to bardzo ważne pytanie zwłaszcza wtedy, gdy myślą o dużej pasiece, która zapewni rodzinie zapasy miodu na cały rok, a także o sprzedaży nadwyżki zebranego miodu. Wszystko zależy od wielkości pasieki, od zdrowia rodzin pszczelich, od dostępu do roślin miododajnych, od opieki nad pszczołami, od warunków atmosferycznych i od kilku jeszcze innych rzeczy. Ogólnie można przyjąć, że z jednego ula można pozyskać do 25 kilogramów miodu. Lecz nie zawsze jest tak dobry rok dla pszczelarzy.

Czasem bywa, że trudno zebrać nawet 10, czy 15 kilogramów miodu z ula. W najbardziej sprzyjających latach można pozyskać nawet do 35 kilogramów miodu z jednego ula. Ile kosztuje miód naturalny, to kolejne ważne pytanie? Ceny miodu na rynku kształtują się różnie. Na wolnym rynku kosztuje on około 20 zł. za jeden kilogram. Lecz, gdy chcielibyśmy sprzedać miód w hurcie, to cena jest dużo niższa i może wynieść tylko nieco ponad 10 zł. za kilogram. Ile zarobimy w ciągu sezonu na miodzie zależy od dostępu pszczół do pól, sadów, plantacji, łąk oraz od ceny cukru, gdyż podczas zimy pszczoły karmione są cukrem. Ile jest w Polsce pszczół? Dokładnie nie wiadomo ile pszczół żyje w naszym kraju.

Szacuje się że ilość pszczół w Polsce wynosi ponad milion rodzin pszczelich. Niestety jest to za mało, gdyż powinno być około 2,5 miliona rodzin pszczelich. Z każdym rokiem liczba pszczół maleje. Dlaczego tak się dzieje, że pszczół jest coraz mniej? Nie bez znaczenia jest fakt, że z roku na rok coraz bardziej jest zatrute środowisko. Innym powodem ginięcia pszczół są pestycydy stosowane w porze dziennej przez rolników, gdy pszczoły jeszcze w pełni pracują. O małej liczebności pasiek świadczy także to, że młodzi ludzie coraz bardziej niechętnie przejmują od swoich rodziców i dziadków dziedzictwo hodowli pszczół.

Aby móc utrzymać się z pszczelarstwa trzeba mieć pasiekę składającą się co najmniej ze 150 rodzin pszczelich. A ponieważ mało kto ma tyle uli, to niemalże wszyscy pszczelarze posiadają inną pracę zarobkowa, z której utrzymują siebie i swoje rodziny. Natomiast pszczelarstwo traktują głównie jako hobby lub dodatkowe miejsce na dorobienie pewnej kwoty, która zasili domowy budżet. Drobnych hodowców pszczół jest w Polsce sporo. I dlatego sprzedaż miodu na wolnym rynku nie jest wcale taka łatwa.

Jak wygląda naturalny miód?

Naturalny miód ma grudki i jest trudny do rozpuszczenia. Kolor miodu uzależniona jest od pozyskiwanego przez pszczoły surowca. Jakie działa miód na organizm ludzki? Miód od tysiącleci uznawany jest za produkt leczniczy i produkt dostarczający cennych właściwości organizmowi człowieka. Miód wzmacnia odporność organizmu i posiada działanie bakteriobójcze. Dlatego stosowany jest przez wielu prewencyjnie, jak i podczas przeziębień, a zwłaszcza działa bardzo dobrze na górne i dolne drogi oddechowe. Aż trudno uwierzyć, że niewielkie pszczoły pochodzące z rodziny Apis wytwarzają tak dobry lek na wiele dolegliwości. W miodzie najważniejsze są węglowodany. W produkcie tym znajduje się też dużo mikroelementów, jak wapń, potas, żelazo, mangan, magnez, fosfor, chlor oraz biotyny, kwas foliowy i kwas pantotenowy. Jak i witamina C, A, B1, B2, B6, B12.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here