Wiele młodych rodziców zadaje sobie pytanie, ile waży roczne dziecko. Do końca roku powinno zwiększyć wagę urodzeniową trzykrotnie. Pierwsze miesiące są najbardziej dynamiczne pod względem przyrostu wagi. Jednak pod koniec roku nie jest on za duży. Normalna waga po 12 miesiącu dziecka to 200-300 gramów. Jednocześnie ząbkowanie lub choroba może powstrzymać zwiększenie wagi, ale tylko, gdy choroba minie to zacznie przybierać na wadze.
Szeroki jest zakres normalnej wagi dla dziecka
Narodowy Ośrodek Stylistyki określił poszczególne zakresy wagi. Dla chłopców jest to między 8,5 kg a 12,5
kg. Dla dziewczyn jest to trochę mniej, bo od 7,5 kg do 12 kg. Przyjęło się, że dzieci, które urodziły się małe szybciej zyskują na wadze, ale nie zawsze równa się to więcej od rówieśników, tak jakby chciały celowo wyrównać wyniki. Jednak w praktyce rzadko się zdarza, żeby dziecko, które urodziło się ważąc 2 kilogramy będzie pod koniec miesiąca ważyło tyle co dziecko, które urodziło się mając na wadze 4 kilogramy. Siatka centylowa pomaga sprawdzić, czy waga dziecka jest w normie.
Dzięki temu urządzeniu możemy sprawdzić, jaka jest średnia waga dzieci urodzonych w kraju. Jeśli waga wynosi od 25 do 75 centyli to oznacza, że wszystko jest w normie. Jeśli natomiast ujrzymy wyniki 10-90 centyl to będzie znaczyło, że norma jest przekroczona. Waga, która wynosi mniej niż 10 centyla oznacza, że jest to poniżej średniej. Skrajna niedowaga występuje, kiedy wynik wyniesie mniej niż 3 centyla. Zawsze jednak warto najpierw poprosić o konsultację lekarza wyników, które w jakiś sposób odstają od normy.
Może być to początek problemów trawiennych lub jakiejś choroby. Warto też przeanalizować jakie stałe rzeczy do jedzenia wprowadziliśmy do naszej diety, jeśli utrzymuje się trwały spadek normy. Może to świadczyć o nietolerancji na jakiś składnik diety na przykład gluten oraz celiakii. Jak tylko coś takiego zobaczymy warto poprosić o konsultacje pediatrę. Nie zawsze może to świadczyć o problemach, czasami po prostu dziecko ma takie uwarunkowania genetyczne i nie jest tego w stanie zmienić. Warto jednak zawsze dokładnie sprawdzić co nasze dziecko je.
Może się okazać, że dziecko ma uczulenie na jakiś produkt, a do tej pory nawet o tym nie wiedzieliśmy. Koniecznie należy takie aspekty wziąć pod uwagę. Dziecko rozwija się niezależnie od swoich rówieśników. Każde dziecko to indywidualista i nie należy patrzeć na dzieci zbiorowo i przymusowo zaliczać ich do jakichś sztywnych zakresów dozwolonych wag. Organizm żywy ma to do siebie, że rozwija się całkowicie niezależnie, a w przyrodzie znane są różne zadziwiające przykłady osiągalnych parametrów wzrostu oraz wagi. Należy oczywiście pamiętać, że rocznym dzieciom nie można podawać słodkich napojów oraz słodyczy.
Może to źle wpłynąć na rozwój dziecka w tym kluczowym okresie dla jego życia. Drobne błędy spowodowane na początku drogi do dorosłości mogą spowodować, że w przyszłości nasz maluch będzie w pewien sposób opóźniony w rozwoju. Taki sam efekt przynoszą analogicznie narkotyki w dorosłym życiu, które ograniczają tempo przyswajania wiedzy oraz w pewien sposób wykluczają ze społeczeństwa. Ważne jest też, żeby rocznych dzieci nie narażać na wdychanie dymu tytoniowego, ponieważ może to straszliwie oddziaływać na ich płuca.
Osoba dorosła nie jest w stanie wyrządzić sobie takich krzywd jak dziecku, ponieważ jej organy są już na pewien sposób rozwinięte i ukształtowane. Natomiast organizm dziecka się cały czas rozwija i jeśli jakiś organ dozna uszkodzenia w tak młodym wieku to może to być dla niego nawet śmiertelne. Niestety, ale takie są realia i dlatego konieczne jest, żeby przebywając z dzieckiem zapewnić mu możliwie najlepszą ochronę.
Nigdy nie możemy zapewnić stuprocentowej ochrony, ale przynajmniej się starajmy jeżeli już postaraliśmy się o to, żeby wychowywać dziecko. Dieta oraz wychowanie są najważniejsze w życiu małego dziecka. Jednocześnie dostaje on od nas wzorce na całe późniejsze życie. Dlatego też nie możemy nigdy o tym zapominać.