tabletka po

Antykoncepcja awaryjna, postkoitalna, po stosunku, dzień po – to różne nazwy stosowane na środki antykoncepcyjne, które zażywane są po stosunku seksualnym, aby zabezpieczyć przed pojawieniem się ciąży. Jakie tabletki dzień po dostępne są na polskim rynku i z jakimi kosztami trzeba się wówczas liczyć?

Kiedy stosuje się antykoncepcję awaryjną?

Z tabletki po stosunku korzystają te kobiety, które odbyły niezabezpieczony stosunek lub też stosowana wtedy metoda antykoncepcyjna nie zadziałała, na przykład doszło do zsunięcia się prezerwatywy albo do jej pęknięcia.

Odpowiednio szybko przyjęta tabletka po umożliwia uniknięcie ciąży. Jednocześnie wtedy, gdy doszło już do zapłodnienia oraz do zagnieżdżenia się embrionu, środek ten nie powoduje poronienia lub uszkodzenia embrionu.

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest wysoka, ale tylko wtedy, gdy zostanie ona zastosowana jak najszybciej. Im później tabletka zostanie zażyta, tym mniejsza będzie jej efektywność, dlatego też pojawia się wtedy wyższe ryzyko ciąży.

Tabletki po na polskim rynku

kobieta

Aktualnie na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek przeznaczonych do zażywania po stosunku. Są to tabletki:

– Escapelle
– EllaOne

Escapelle to antykoncepcja awaryjna, która powinna być zastosowana w terminie do 72 godzin, czyli 3 dni po odbytym stosunku seksualnym. Zawiera ona hormon lewonorgestrel, który powoduje utrudnienie zapłodnienia przez zwiększenie lepkości śluzu w narządach płciowych kobiety, a tym samym ogranicza on przemieszczanie się plemników.

EllaOne to nowocześniejsza tabletka po, która zachowuje skuteczność nawet do 120 godzin, czyli do 5 dni po stosunku seksualnym. EllaOne zawiera octan uliprystalu, który działa wielokierunkowo. Zahamowuje on owulację, zagęszcza śluz, a także utrudnia zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Z tego też względu jest to bardziej efektywna metoda w zapobieganiu ciąży niż Escapelle.

Aktualnie najczęściej przepisuje się preparat EllaOne, który skuteczniej zmniejsza ryzyko pojawienia się ciąży.

Ile trzeba zapłacić za tabletkę po stosunku?

Koszt związany z zakupieniem tabletki po jest zależny od rodzaju wybranego specyfiku, a także od miejsca, w którym zostanie on zakupiony. Zatem, ile kosztuje tabletka po stosunku?

Za tabletkę Escapelle należy zapłacić najczęściej około 30 złotych, ale w niektórych przypadkach apteki stosują wyższe ceny, na przykład 40-50 złotych. Z kolei tabletka EllaOne jest już droższa. W tym przypadku należy liczyć się z wydatkiem od około 90 do 125 złotych w zależności od apteki.

ile kosztuje tabletka po

W opakowaniu znajdziemy po jednej tabletce preparatu.

Zatem tabletka Escapelle jest tańsza, ale należy pamiętać o tym, że działa ona krócej. Z kolei EllaOne to antykoncepcja awaryjna nowszej generacji, która działa dłużej i skuteczniej, ale także jest droższa.

Tabletka po stosunku – konieczna recepta
Aby można było zakupić antykoncepcję awaryjną, należy posiadać receptę wystawioną przez lekarza. W tym przypadku liczy się czas, ponieważ tylko odpowiednio szybko przyjęta tabletka po będzie mogła zadziałać.

Receptę na tabletkę po może wypisać każdy lekarz, w tym między innymi lekarz ginekolog, a także lekarz rodzinny. Najlepiej udać się do swojego ginekologa lub do innego, otwartego gabinetu ginekologicznego – receptę można otrzymać po krótkim wywiadzie z lekarzem.

W przypadku problemów ze znalezieniem gabinetu, można także skorzystać ze specjalnych serwisów internetowych, na których udostępnione są adresy gabinetów mogących wystawić receptę na antykoncepcję awaryjną nawet w ciągu dni wolnych. Wybrane miasta posiadają także całodobowe gabinety wypisujące recepty.

Za wystawienie recepty w prywatnym gabinecie często także trzeba zapłacić – cena wynosi od 20 do 100 złotych. Gdy tabletka będzie wystawiona w gabinecie mającym umowę z NFZ, nie trzeba płacić za wypisanie recepty.

Podsumowując, koszt tabletki po zależny jest od jej rodzaju. Starszej generacji tabletka Escapelle jest tańsza, natomiast nowsza EllaOne jest już wyższym wydatkiem, niemniej jednak wybierana jest ona dzisiaj częściej ze względu na swoją wyższą skuteczność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here