ile kosztuje kastracja kota

Kot to jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych. Jest to alternatywa dla osób, które nie mają czasu na spacery z psem. Jednak tak jak każde zwierze, wymaga opieki i codziennie musimy poświęcić mu trochę czasu. Kota możemy kupić w hodowli lub adoptować w schronisku. Dodatkowo ludzie często z różnych przyczyn chcą oddać koty, dlatego warto przeglądnąć ogłoszenia w internecie.

Dzięki temu podarujemy kochający dom kotkowi. Decydując się na zakup konkretnej rasy, wybierzmy się do hodowli. Cena kota rasowego to kilkaset złotych, jednak może wzrosnąć do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku ekskluzywnych ras. Nie kupujmy kotów w pseudo hodowlach, ponieważ zwierzęta są tam trzymane w złych warunkach. Na początku możemy sporo oszczędzić, jednak przez złe żywienie w początkowym okresie życia, takie koty mogą w przyszłości często chorować.

Jeśli nie chcemy rozmnażać kotów, to powinniśmy je wykastrować

To ile kosztuje kastracja kota zależy od kliniki i miejscowości. Z reguły jest to koszt 100-150 złotych w przypadku kastracji kota, i nawet 300-400 złotych w przypadku sterylizacji kotki. Tak duża różnica cen ma związek z trudnością wykonania zabiegu. Kastracja kota jest dużo prostszym i krótszym zabiegiem, przez co cena jest mniejsza. Powinniśmy zawsze kastrować psy i koty, żeby nie dopuścić do rozmnażania się ich. Schroniska są przepełnione zwierzętami. Dodatkowo porzucone koty często kończą swój krótki żywot pod kołami samochodu. Dlatego lepiej zapobiec takim sytuacjom i wykastrować zwierzę. Dodatkowo sterylizacja młodych kotek zmniejsza ryzyko powstawania wielu chorób układu rozrodczego.

kot na szafie

Przed pojawieniem się kota w domu musimy zaopatrzyć się w kilka rzeczy. Pierwszym i najważniejszym jest kuweta, która będzie toaletą naszego pupila. Jako pierwszą rzecz powinniśmy pokazać kotu właśnie kuwetę tak, żeby wiedział gdzie ma się załatwiać. Powinna zawsze stać w jednym miejscu. Ceny kuwet są zależne od modelu. Możemy dostać taką zwykłą za 20 złotych, lub zadaszoną za 60. Do kuwety musimy kupić żwirek. Do wybory mamy mnóstwo rodzai. Warto wybrać zapachowy żwirek, a dzięki temu przyjemniej będzie nam sprzątać kuwetę. Z kuwety na bieżąco będziemy usuwać nieczystości za pomocą łopatki, którą możemy kupić w sklepie zoologicznym. Dwa razy dziennie możemy usuwać z kuwety odchody, i uzupełniać brakujący żwirek, a raz w tygodniu wymyjemy kuwetę i wymienimy cały żwirek na nowy.

Po kuwecie ważnym elementem w życiu kota będzie domek. Możemy kupić domek z półkami do wskakiwania, który dodatkowo służy do drapania. Jednak koty i tak będą wskakiwać na meble na co musimy być przygotowani. Możemy dokupić także kilka zabawek, takich jak piłeczki, czy myszki na sznurku. Dzięki temu będziemy mogli bawić się z kotkiem. Koty możemy trzymać w grupie, ale tez pojedynczo. Wszystko zależy od naszych możliwości.

Dodatkowo warto kupić miski najlepiej ceramiczne, które są dość ciężkie i kot ich nie przewróci. Potrzebne nam będą dwie miski, jedna na wodę i druga na suchą karmę. Najczęściej kotom podajemy suchą karmę do miski, a one jedząc kiedy mają ochotę. Są to dość ruchliwe zwierzęta, wiec rzadko mają nadwagę. Jeśli jednak nasz kot będzie gruby, to musimy podawać mu 2-3 posiłki dziennie. Niektórzy jako urozmaicenie od czasu do czasu podają mokrą karmę. Wtedy warto dokupić trzecią miskę.

kot

Wybierając pokarm dla kota warto patrzeć przede wszystkim na skład. Na pierwszym miejscu powinno znaleźć się mięso, które jest źródłem białka i tłuszczu. Koty tak samo jak psy nie powinny jeść karm zawierających zboża, ponieważ są ciężkostrawne. Dlatego powinniśmy unikać podawania pokarmu z marketów. Na karmę suchą dobrej jakości wydamy około 40-60 złotych na miesiąc. Jest to dobra cena, ponieważ dobra jakość pozytywnie wpłynie na zdrowie kota.

Dodatkowo bardzo ważne jest regularne odrobaczanie kota. Powinno się to robić raz na 3-4 miesiące. Koszt to około 10 złotych. Kolejną ważną kwestią są szczepienie. Zapobiegają one wściekliźnie, która jest nieuleczalna i jedyne co możemy zrobić to właśnie regularne szczepienia. Dodatkowo szczepimy na choroby wirusowe, które mogą być groźne dla kotów. Cena szczepień to średnio 40-60 złotych i wykonujemy je raz na rok. Obcinanie pazurów możemy wykonać samodzielnie w domu, co oszczędzi stresu związanego z wizytą u weterynarza. Przydatny może być transporter, który ułatwi nam podróżowanie z kotem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here