Ile razy dziennie karmić kota?

0
1266

Kitek, kicia, kiciuś… Wszyscy uwielbiamy te futerkowe zwierzątka domowe i ich czasem dziwne i niezrozumiałe dla nas obyczaje. Dlaczego kot się pręży? Dlaczego jeży swój grzbiet i ucieka przed nami albo ociera się o nogę? Zapraszam do zapoznania się z instrukcją obsługi kota, czyli co robić, a czego nie, by kot był szczęśliwy (a jego właściciel przy okazji też).

1. Odpowiednie traktowanie

Nie podlega wątpliwości, że każde stworzenie zasługuje na godne traktowanie. Już od dziecka powinno się uczyć człowieka, że zwierzę porozumiewa się w swój sposób i ma własne obyczaje, ale nigdy nie jest obojętne na okazywaną mu miłość (choć czasem to tak wygląda). Kot, którego otacza się ciepłem rodzinnym i okazuje mu się pozytywne emocje, będzie się czuł w domu spokojnie i bezpiecznie.

2. Przyjazne otoczenie

Kotu należy zagwarantować wszystko, co mu niezbędne do rozwoju oraz do spędzania czasu (aby potem nie mieć pretensji, że poniszczył nam meble, chcąc się bawić). Trzeba więc zadbać o wygodne legowisko, kuwetę z dobrym żwirkiem, zabawki i drapak oraz o stałe miejsce, w którym znajdzie swoje ulubione smakołyki.

3. Właściwa karma

Jeśli jesteśmy już przy temacie odżywiania, to wiele osób zadaje pytanie, ile razy dziennie karmić kota. Dwa razy dziennie – rano i wieczorem – w zupełności mu wystarczą. Pamiętajcie, że koty (jak i każde inne zwierzęta) to wyuczeni specjaliści do spraw manipulacji, więc ile by się im nie dało, zawsze będą wołać o więcej. Ale mądry właściciel musi dbać o zdrowy rozwój swojego futrzaka.

4. Ochrona przed stresem

Niezwykle ważne w wychowywaniu kota jest ochranianie go przed niepotrzebnym stresem. Wiadomo, że w domu dzieją się różne rzeczy, ale należy pilnować (zwłaszcza w pierwszym okresie), by nie płoszyć go spadającymi garnkami czy tłukącymi się naczyniami. Nie wolno też narażać zwierzęcia na przesadny hałas ani na nie krzyczeć.

5. Pozwól mu eksperymentować

Kot to poszukiwacz, to zdobywca. Póki nie niszczy Twojego domu, pozwól mu go zwiedzać, sprawdzać wszystko, co będzie chciał (może poza wyjątkiem gniazdek elektrycznych). Daj mu swobodę, by czuł, że znajduje się w domu, a nie w więzieniu, w którym nic mu nie wolno. Jeśli chce wychodzić na parapet za oknem i po nim spacerować – obserwuj jak się zachowuje, ale nie zabraniaj mu tego na siłę.

6. Ustalenie zasad

Bądź konsekwentny w ustalaniu zasad. Jeśli od początku sobie nie życzysz, by kot wchodził na meble czy spał z Tobą na łóżku, to wymagaj tego przez cały czas. Nie powoduj u kotka zamętu – jeśli raz mu pozwolisz, później wszystkie Twoje żądania będą już niestety ignorowane. Zwierzaczki bardzo szybko przyzwyczajają się do domowych luksusów.

7. Czynności higieniczne

Dbaj, by kuweta była codziennie opróżniana – w ten sposób kot będzie się czuł zadbany. To są zwierzęta, które szczególną uwagę przywiązują do czystości, więc pokaż im, że Ci na nich naprawdę zależy.

8. Daj mi spokój!

Najważniejsza zasada. Nie drażnij kota. Nie dlatego, że jest drapieżnikiem i mógłby Ci zrobić krzywdę (choć wiadomo, że ten kto ma kota, musi liczyć się z ewentualnymi podrapaniami), ale dlatego, że ma w sobie pierwiastek z duszy samotnika i potrzebuje chwil, kiedy będzie mógł się schować pod łóżko czy za szafą – i to wcale nie musi oznaczać, że się czegoś boi. Po prostu tak mu będzie lepiej. Ty też czasem masz chwile, w których wolisz się nie pokazywać, odpocząć od znajomych i pobyć sam na sam ze sobą – koty to uwielbiają. Nie dokuczaj im więc i pozwól, by przychodziły do Ciebie, gdy się stęsknią. Pamiętaj, że nie są zabawką, która ma zaspokoić Twoje potrzeby rozrywki, tylko żywymi istotami, które myślą i czują. Daj im maksimum przestrzeni i komfortu w swoim domu.

Tych 8 wskazówek pomoże Ci na pewno lepiej zrozumieć kota i zaprzyjaźnić się z nim. Jeśli nie ma go jeszcze w Twoim domu, to pamiętaj, że lepiej jest przygotować mieszkanie na przybycie zwierzęcia niż urządzać je dla niego już w trakcie. Kot jak każde inne zwierzę potrzebuje czasu, by przywyknąć do nowego miejsca i na początku drażliwie będzie znosił wszelkie zmiany w otoczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here