ile kosztuje remont mieszkania

W życiu wielu z nas nadejdzie kiedyś moment, gdy będziemy musieli wyremontować mieszkanie. Od czego zacząć? Ile kosztuje remont mieszkania? Ile czasu będziemy musieli poświęcić na to przedsięwzięcie? Jest tutaj oczywiście wiele różnych czynników, które musimy wziąć pod uwagę. Jednymi z najważniejszych będzie ustalenie zakresu naszego remontu, określenie odpowiedniego budżetu i zastanowienie się, w jaki sposób zabezpieczyć nasze meble czy inne przedmioty na czas trwania prac w naszym mieszkaniu. Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem powinno być ustalenie, co chcemy osiągnąć dzięki remontowi. Dla niektórych będzie to tylko odmalowanie ścian, a inni zdecydują się również na zrywanie podłóg i kładzenie paneli, wymianę instalacji sanitarnych lub elektrycznych, wymianę okien w cały mieszkaniu czy też zakup nowych mebli. Należy też zastanowić się, które pomieszczenia będziemy remontować najpierw i czy prace obejmą całe mieszkanie. Może się okazać, że mamy pomieszczenia, które nie potrzebują poprawek.

Po ustaleniu zakresu prac przyjdzie czas na najważniejsze pytanie – ile kosztuje remont mieszkania? Gdy wiemy już co chcemy zrobić znacznie łatwiej będzie nam ustalić cenę materiałów oraz wykonawstwa. Niektórzy uważają, że przy planowaniu budżetu można przyjąć, że zapłacimy ok. 1000zł za jeden metr kwadratowy. Czy jest to słuszne? Miarę tę można rzeczywiście przyjąć na samym początku planowania budżetu, ale wiele zależy tutaj od zakresu prac. Ważną rolę będzie odgrywać również zależna od jakości cena materiałów, na które się zdecydujemy.

Jeżeli chodzi o materiały, niektóre osoby od razu będą wiedziały jaki kolor ścian, płytki czy meble wybrać, ale niektórzy będą potrzebować pomocy. Jeśli się wahasz, możesz skonsultować swoje pomysły z ekipą remontową. Fachowcy zwykle będą dysponowali szeroką wiedzą na temat tego, w jakie materiały, farby czy panele zainwestować, a które nie są warte swojej ceny. Jeśli natomiast wahasz się w kwestiach takich, jak wybór farb, kolorów, materiałów czy mebli, warto podjąć te decyzje jak najwcześniej.

Skąd czerpać inspiracje? W dzisiejszych czasach dostęp do wiedzy na temat projektowania wnętrz jest niezwykle szeroki. Bez większych problemów możesz znaleźć wiele ciekawych projektów w Internecie czy w popularnych gazetach wnętrzarskich. Dzięki temu bez większych problemów dowiesz się, które meble, wzory czy kolory są aktualnie modne. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru zastanów się jednak nad tym, czy pasują one do Twojego gustu.

Niezwykle ważnym czynnikiem jest też oczywiście odpowiednia ekipa remontowa. Tutaj raczej nie warto szukać oszczędności, ponieważ może się okazać, że nasze prace będą się ciągnęły znacznie dłużej niż przewidywaliśmy, a niektóre rzeczy i ta będą się nadawały do poprawy. Dobrze jest skorzystać z usług ekipy, która była już przez kogoś sprawdzona. Mogą to być przykładowo nasi znajomi, którzy niedawno remontowali lub budowali dom. Jeżeli nie możemy takich znaleźć, dobrym pomysłem będzie poczytanie opinii o różnych firmach zamieszczonych w Internecie.

Gdy już będziemy wiedzieć, na czym mają polegać nasze prace i ustaliliśmy ile kosztuje remont mieszkania, należy przemyśleć inne kwestie organizacyjne. Jedną z nich będzie na przykład to, gdzie schowasz swoje rzeczy czy meble na czas trwania prac. Niektóre możesz oczywiście przestawić i przykryć specjalną folią. Niestety nie wszystkie, dlatego przemyśl, czy któreś przedmioty będzie trzeba przechować poza domem – na przykład u znajomych czy rodziny.

Ostatnią ważną kwestią będzie to, co zrobisz ze starymi meblami, gruzem powstałym w skutek prac i innymi odpadami, które na pewno się pojawią. Coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie specjalnego kontenera, który zostaje podstawiony pod blok czy kamienicę i może zostać wykorzystany do pozbycia się niepotrzebnych produktów remontu. Stare meble możesz z powodzeniem wystawić na sprzedaż w Internecie. Jeżeli są w kiepskim stanie, możesz też zrobić to za darmo – na pewno znajdą się chętni by wykorzystać elementy mebli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here