Wady wzroku

Niemal każdy człowiek prędzej czy później ma do czynienia z jakimś rodzajem wady wzroku – dotyczy to nie tylko osób starszych, ale też dzieci i dorosłych. Na pojawienie się wady wzroku wpływ ma wiele czynników – niektóre z nich pojawiają się z wiekiem, inne pod wpływem warunków środowiskowych. Wady oczu potrafią znacząco obniżyć komfort życia, ale na szczęście jest mnóstwo sposobów, aby się ich pozbyć lub sprawić, że nie będą uciążliwe. Co warto o nich wiedzieć?

Wady wzroku – skąd się biorą?

Przyczyną wad wzroku jest brak zdolności oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na centralnej części siatkówki, czyli plamce żółtej. Są one związane z nieprawidłowym działaniem mechanizmu załamywania światła, czyli refrakcji oka. Jeżeli towarzyszy nam wada wzroku, światło załamuje się nieprawidłowo, a obraz jest nieostry i rozmazany. Co wpływa na ich rozwój? Między innymi wiek – starzenie się organizmu to naturalny proces, który powoduje pojawienie się wady oczu, nazywaną prezbiopią inaczej starczowzrocznością. Niekiedy na ich rozwój mają wpływ choroby współistniejące, takie jak cukrzyca lub negatywne czynniki środowiskowe. Do tych ostatnich można zaliczyć spędzanie długich godzin przed komputerem lub przebywanie w sztucznym świetle. Badania pokazują, że skłonności do występowania konkretnych wad wzroku są także dziedziczne.

Najczęściej występujące wady wzroku

Do najczęściej występujących wad wzroku należy krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm.

W przebiegu krótkowzroczności obraz powstaje przed siatkówką, co powoduje gorsze widzenie obiektów, które znajdują się w dużych odległościach. Najczęściej spowodowana jest ona czynnikami genetycznymi i środowiskowymi – niemałe znaczenie ma stres, spędzanie godzin przed monitorem czy nieodpowiednia dieta. Najpopularniejszym sposobem korekty tej wady jest używanie odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych – aby je starannie dobrać konieczne są badania diagnostyczne, które można wykonać między innymi w Warszawskim Szpitalu Okulistycznym.

Kolejną powszechną wadą jest dalekowzroczność, podczas której obraz powstaje za siatkówką, co objawia się niewyraźnym widzeniem obiektów znajdujących się w pobliżu. Predyspozycje do tej wady są wrodzone, chociaż może ona pojawić się wraz z rozwojem cukrzycy. Często pogłębia się wraz z wiekiem. Natomiast astygmatyzm polega na zniekształceniu rogówki oka i nierzadko występuje razem z dwoma wymienionymi wcześniej wadami. Wpływ na jego rozwój mają nie tylko geny i styl życia, ale też urazy oka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here