Kokarda narodowa, inaczej zwana rozetą jest jednym z patriotycznych symboli Polaków, zarezerwowana na szczególne okazje. Rozeta ma oddawać hołd ojczyźnie, dlatego też złożona jest z barw narodowych: bieli i czerwieni. Pierwotnie czerwone serce otoczone było białym otokiem i taka też kokarda noszona była jeszcze w XIX wieku, na przykład w Powstaniu Styczniowym. Dziś barwy te zostały odwrócone i to biel znajduje się centrum, otoczona czerwonym kolorem.
Symbolika i historia
Sama rozeta wywodzi się z herbu piastowskiego, gdzie orzeł położony centralnie znajdował się na czerwonym tle. Dziś na kokardzie nie znajdziemy już orła, natomiast zamiast niego pozostał kolor biały. Podążając za tradycją, to właśnie on, tak jak orzeł, powinien znaleźć się w centrum rozety. Kolor czerwony powinien więc otaczać orła, czyli kolor biały. Jest to druga z narodowych barw, które zostały uznane przez Konstytucję 3 Maja.
Kiedy noszono rozetę?
Rozeta narodowa to symbol, który wykorzystywany był przez Polaków w wyjątkowych dla nich chwilach. Noszono ją w czasie powstań, między innymi podczas Powstania Krakowskiego, Wielkopolskiego czy Styczniowego. Podczas I wojny światowej polscy ułani również z dumą prezentowali rozetę narodową. Towarzyszyła ona Polakom zawsze, gdy kraj był w potrzebie lub podczas świętowania ważnych uroczystości, upamiętniających istotne dla narodu wydarzenia historyczne.
Jak dziś nosić rozetę?
Aż do dnia dzisiejszego rozeta narodowa zarezerwowana jest na specjalne okazje. Możemy ją zobaczyć przypiętą do garderoby najważniejszych osób w państwie podczas obchodzenia uroczystości takich jak Dzień Flagi, Święto Konstytucji 3 Maja, Święto Wojska Polskiego czy Narodowe Święto Niepodległości. Rozeta narodowa powinna być wpinana do klapy munduru od strony serca, czyli po lewej stronie.Tak zostało przypisane żołnierzom Sił Zbrojnych RP, zatem i wszyscy obywatele powinni przypinać rozetę narodową do odzieży wierzchniej, po lewej stronie, najlepiej na wysokości serca.
Kolejny artykuł: https://okolicznosciowe.com.pl/jak-kiedy-i-gdzie-mozna-nosic-kokarde-narodowa-lub-kotylion/.