Jak zadbać czyścić galanterię skórzaną domowymi sposobami

Galanteria skórzana to wyjątkowe dodatki, które wymagają równie wyjątkowej pielęgnacji. Zaniedbane tracą swoje walory wizualne i są niechętnie użytkowane. W końcu nie po to kupujemy torby męskie, czy torebki damskie by zabrudzone leżały na dnie naszych szaf. Czy dbanie o dodatki z galanterii damskiej lub męskiej wymaga wiele czasu? Ile kosztuje pielęgnacja? Czy można wykonywać ją samodzielnie w domu? Jak powinna być oczyszczana galanteria damska, a jak galanteria męska? Czy są tutaj jakieś różnice? To kilka z najczęściej zadawanych pytań, które pojawiają się przy zagadnieniu czyszczenia galanterii skórzanej w domowych warunkach. Z myślą o fanach galanteryjnych dodatków, postanowiliśmy zdradzić kilka wskazówek. Mamy nadzieję, że dzięki nim Twoja galanteria skórzana na długo pozostanie piękna.

Rozpoznaj rodzaj zabrudzenia

Pierwszym krokiem w pielęgnacji, który należy wykonać jest ocena stopnia i rodzaju zabrudzenia. To od niej będzie zależał sposób dalszego postepowania. Zobaczmy więc, czy torebki damskie zostały ubrudzone tłustymi, a może suchymi plamami? Sprawdźmy, czy torby męskie ze skóry nie są przypadkiem zabłocone? Warto również zweryfikować co dzieje się w wnętrzu danego dodatku odzieżowego. Często zdarza się np., że portfele skórzane z zewnętrznej strony prezentują się pięknie, a wewnątrz charakteryzują niesamowitym bałaganem i brudem. To sytuacja, którą natychmiast należy naprawić!

Do najczęściej pojawiających się zabrudzeń zarówno na powierzchni torebki ze skóry naturalnej, jak i portfela zalicza się:

– plamy z tłuszczu

– plamy z atramentu

– plamy z kosmetyków

– plamy z błota/traw

– zakurzenia

Jak widzisz galanteria skórzana potrafi znieść naprawdę wiele, ale to Ty musisz jej pomóc przetrwać. Wykonując regularnie zabieg oczyszczania łatwo przywrócisz jej blask i piękno, które skradło Twoje serce podczas zakupów.

Czyszczenie – co należy przygotować

W domowych warunkach oczyszczanie torebki skórzanej jest łatwiejsze niż można pozornie przypuszczać. Pomogą Ci w tym rzeczy, które większość z nas chowa w domowych szafkach. Nie musisz wydawać wielu pieniędzy, by mieć pod ręką ścierkę z mikrofibry, płyn do naczyń, mydło, spirytus, nawilżone chusteczki oraz tłusty krem. Zarówno galanteria damska, jak i galanteria męska potrzebują tylko takich produktów w procesie oczyszczania. Nic więcej nie będzie Tobie potrzebne! Zdziwiony? Zdziwiona? Większość ludzi przypuszcza, że produkty galanteryjne czyści się ciężko i drogo pielęgnuje. To totalna bzdura.

Czyszczenie galanterii skórzanej – co musisz robić

Skórzane dodatki należy czyścic przynajmniej kilka razy w ciągu 12 miesięcy. Dzięki temu bez wstydu pokażesz się w towarzystwie torebki damskiej, czy torby męskiej ze skóry w pracy i na mieście. Obserwując ich stan samodzielnie dasz radę ocenić, czy już wymagają czyszczenia. Warto tutaj wspomnieć, kiedy najczęściej na galanterii skórzanej mogą pojawiać się zabrudzenia. Przykładem jest zakładanie torebki damskiej to jeansów. Kiedy torebka jest wykonana z jasnych materiałów przeważnie pozostają na niej po całym dniu niebieskie zabrudzenia. Natomiast torby męskie brudzą się regularnie po treningach na trawie, czy w pogoni za autobusem w deszczowej pogodzie. W obu przypadkach do procesu oczyszczania należy przejść w trybie natychmiastowym.

Jak rozpocząć czyszczenie? Pierwszy krok to porządki, które wykonujemy we wnętrzu każdej torebki, czy portfela. Musimy z niego usunąć wszystko, co dotychczas w nim chowaliśmy. To działanie ułatwi nam zewnętrzne oczyszczanie i pozbycie się rzeczy zupełnie niepotrzebnych. Wiele osób na tym etapie wyrzuca do kosza stare rachunki ze sklepów, niepotrzebne notatki, a także… resztki z drugiego śniadania i to niejednego! Przewracają podszewkę na drugą stronę często odkrywamy, jakie skarby skrywają nasze portfele skórzane, czy torebki ze skóry naturalnej. W przypadku torebek warto zorientować się, czy ich podszewki można rozłączyć z całością torby. Dzięki temu podszewka może trafić do prania i wróci do torebki zupełnie świeża.

Przechodząc do czyszczenia galanterii na powierzchni zewnętrznej należy użyć nawilżonych chusteczek jednorazowych lub ścierki z mikrofibry, która została wcześniej zamoczona w płynie do naczyń zmieszanym z wodą. Za pomocą tych środków przeprowadzamy delikatne oczyszczanie bez silnego naciskania i szorowania powierzchni skórzanej. Wszystko po to, aby jej nie uszkodzić. Kiedy torebka lub portfel będą już czyste należy pozostawić je do wyschnięcia. Uwaga! Nie wolno ich kłaść w pobliżu kaloryfera, którego wysoka temperatura mogłaby źle wpłynąć na wygląd galanterii skórzanej.

Jeżeli walczysz z bardzo zaawansowanymi i uciążliwymi plamami takimi jak np. atrament z pióra lub długopisu użyj spirytusu. On poradzi sobie z nimi dużo skuteczniej niż sam płyn do naczyń.

Wielu z was może tutaj zastanawiać się, dlaczego wśród zestawu do oczyszczania wymieniliśmy krem. Okazuje się, że naniesienie jego cienkiej warstwy na świeżo oczyszczona skórę spowoduje, że materiał ten jest impregnowany przez tłusty krem. Dzięki temu skóra na torebce / portfelu nie marszczy się i nie pęka, kiedy wystawimy ją na działanie niskiej temperatury, czy wody w postaci śniegu lub deszczu.

Po zakończeniu procesu oczyszczania galanteria damska, jak i męska powinna wyglądać pięknie. Warto odstawić akcesoria na kilka godzin, a potem korzystać z nich aż do kolejnych porządków. Powodzenia!

Artykuł powstał we współpracy z ekspertami marki PaoloPeruzzi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here