Rak płuc to najczęściej występujący w naszym kraju nowotwór złośliwy, obarczony wysokim ryzykiem śmiertelności. Jest to efekt zdecydowanie zbyt późnego wykrywania raka płuc – większość pacjentów zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy objawy nowotworu są już bardzo wyraźne. Wówczas jednak na skuteczne leczenie bywa już za późno.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie są przyczyny raka płuc,
- jakie są objawy raka płuc,
- czy można obniżyć ryzyko wystąpienia tej choroby,
- jak wygląda leczenie raka płuc.
Według statystyk nowotwór płuc jest najczęściej występującym u mężczyzn w Polsce nowotworem złośliwym (około 15 tys. zachorowań rocznie) oraz drugim pod względem częstotliwości u kobiet (około 7 tys. nowych przypadków rocznie). Niestety, rak płuc zalicza się do nowotworów o złym rokowaniu – w naszym kraju 5 lat od diagnozy przeżywa jedynie około 10% pacjentów. Jest to spowodowane przede wszystkim zbyt późnym rozpoznawaniem choroby u większości osób.
Rak płuc – przyczyny
Ponad 80% wszystkich przypadków raka płuc jest związanych z paleniem tytoniu – zarówno czynnym, jak i biernym. Jest to więc główny czynnik ryzyka rozwoju choroby. Oprócz tego nowotwór płuc może być efektem predyspozycji genetycznych, ale także narażenia na ekspozycję na szkodliwe czynniki w miejscu pracy, np. kontakt z azbestem, pyłem drzewnym, dymem ze spalania drewna czy oparami spawalniczymi. Podwyższone ryzyko raka płuc występuje również u osób ze zdiagnozowaną przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) oraz włóknieniem płuc.
Rak płuc – objawy
Objawy raka płuc nie są niestety specyficzne. Zalicza się do nich między innymi:
- przewlekły kaszel utrzymujący się powyżej trzech tygodni,
- chrypkę,
- duszności,
- problemy z mówieniem.
Są to objawy, które często bywają mylone z infekcjami i przeziębieniami, a dodatkowo nie utrudniają zbytnio codziennego funkcjonowania, więc niewielu chorych konsultuje je z lekarzem. Bardziej niepokojące symptomy – odkrztuszanie krwi, bóle w klatce piersiowej, utrata apetytu, opuchlizna szyi, bóle barków, charakterystyczne świszczenie podczas oddychania – pojawiają się zazwyczaj w zaawansowanych stadiach choroby, kiedy szanse na skuteczne leczenie są już mniejsze.
Nowotwór płuc – czy można go uniknąć?
Istnieją sposoby, by znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia raka płuc. Kluczowe jest przede wszystkim rzucenie palenia – w grupie palaczy ryzyko zachorowania jest aż 20-krotnie wyższe niż u osób niepalących. Po 40.-45. roku życia warto mniej więcej raz do roku zgłosić się na profilaktyczne RTG klatki piersiowej, które pozwala wychwycić ewentualne zmiany. Szybka diagnoza jest kluczowa dla skutecznego leczenia – w 2016 r. w Polsce 47% przypadków raka płuc wykrywano wtedy, gdy pojawiły się już przerzuty w odległych narządach, a 32% – gdy nowotwór zaatakował pobliskie tkanki. To znacznie pogarsza rokowania, a są już dostępne terapie, które zastosowane u pacjentów we wczesnym stadium nowotworu, zapewniają 75% pacjentów możliwość przeżycia co najmniej 5 lat po postawieniu diagnozy (w onkologii oznacza to całkowite wyleczenie).
Leczenie raka płuc
Metody leczenia raka płuc dobiera się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. U dobrze rokujących pacjentów stosuje się tzw. leczenie radykalne, a więc dające szansę na całkowite wyleczenie. Obejmuje ono najczęściej lobektomię, czyli wycięcie zajętego przez nowotwór płata płuca, a także chemioterapię i/lub radioterapię. Jeżeli szanse na wyleczenie są nikłe, u pacjenta wprowadza się tzw. terapię paliatywną. Ma ona na celu maksymalne przedłużenie życia, a także poprawę jego jakości.
Rak płuc – wykryty odpowiednio wcześnie – jest w pełni wyleczalny. Dlatego warto zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy i niezwłocznie konsultować je z lekarzem.!
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/84436,rak-pluca
http://onkologia.zalecenia.med.pl/pdf/zalecenia_PTOK_tom1_03_Nowotwory_pluca_i_oplucnej_20190517.pdf
https://www.europeanlung.org/assets/files/pl/publications/lung-cancer-factsheet-pol.pdf
https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/profilaktyka-raka-pluca