meksyk

Choć Meksyk budzi skojarzenia z pyszną tortillą oraz pikantnymi burrito, tak naprawdę ten położony w Ameryce Północnej kraj ma do zaoferowania znacznie więcej od narodowej kuchni. Pustynie, góry, lasy tropikalne, dzielnice biedoty, ociekające luksusem miasta, starożytne świątynie oraz rajskie plaże – brzmi ciekawie, prawda? Specjalnie dla was wybraliśmy pięć najciekawszych miejsc w Meksyku, które koniecznie trzeba odwiedzić!

Mexico City

Stolica Meksyku to pełne kontrastów miasto, w którym obok kasyn i pięciogwiazdkowych hotelów znaleźć można rozległe slumsy. Mexico City co prawda słynie z przestępczości, ale w ostatniej dekadzie dzięki działaniom rządu miasto jest znacznie bezpieczniejsze dla turystów. Podczas pobytu w stolicy warto zobaczyć położony w centrum Plac Konstytucji, przy którym stoi zbudowana w XIX wieku Katedra Metropolitalna, największy katolicki obiekt sakralny na obu kontynentach amerykańskich. W okolicy placu znajduje się także historyczne centrum miasta, pełne pięknych kamieniczek oraz zacisznych kawiarni. Miłośnicy tarasów widokowych powinni koniecznie wjechać na szczyt 182-metrowej Torre Latinoamericana, z której podziwiać można panoramę całej aglomeracji. Wieczorem warto wybrać się do Muzeum Tequili i Mezcalu, w którym zapoznać się można z historią meksykańskich trunków alkoholowych, a także skosztować tequili i mezcalu przygotowywanych według tradycyjnej receptury. Stolica państwa jest świetną bazą wypadową do dalszej podróży po tak rozległym państwie, jak Meksyk – wycieczki z Mexico City docierają do wszystkich najciekawszych atrakcji tego państwa!

Chichén Itzá

Chichén Itzá to miejsce-ikona. Każdego roku tysiące turystów z całego świata odwiedzają ruiny miasteczka Majów. Choć w osadzie znajdują się liczne budowle, bez wątpienia najciekawszą z nich jest słynna świątynia Kukulkana. Ta zbudowana przez Tolteków piramida schodkowa liczy prawie tysiąc sześćset lat i jest jednym z niewielu, dobrze zachowanych świadectw, po wymarłych cywilizacjach latynoamerykańskich. Na szczyt piramidy prowadzi trzysta sześćdziesiąt pięć schodków, symbolizujących rok słoneczny i będących świadectwem zaawansowania cywilizacyjnego budowniczych. Świątynia Kukulkana wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i uważana jest za jeden z siedmiu współczesnych cudów świata.

Tulum

Tulum to kolejna dobrze zachowana osada Majów, nazywana przez nich Miastem Jutrzenki. Majańskie ruiny są bez wątpienia piękne, ale większość turystów przyjeżdża do miasta dla złotych, czystych plaż i luksusowych hoteli. Spośród licznych kurortów turystycznych na Karaibach, jednym z najpiękniejszych jest Tulum – Meksyk dla fanów wypoczynku nad wodą. Wybierając się do Tulum, warto jest zrobić zdjęcie malowniczo położonej świątyni Boga Wiatru, przejść się plażą, a następnie położyć się na hamaku, zamknąć oczy i odetchnąć świeżym powietrzem. Naturalna opalenizna gwarantowana!

Uxmal

Trzecie już majańskie ruiny, które warto odwiedzić podczas wyprawy do Meksyku. Uxmal może i nie jest równie znany co Chichén Itzá czy Tulum, ale bynajmniej nie odbiera mu to uroku. Ikoną Uxmal jest świetnie zachowana, pełna majestatu Wieża Czarownika, budząca skojarzenia ze średniowiecznymi zamkami. Monumentalna budowla jest jedynie jednym elementem z ogromnego kompleksu majańskich zabudowań, spośród których wyróżnia się Dom Żółwi. Na miejscu w Uxmal znajduje się też niewielkie centrum turystyczne z hotelami, knajpami i instytucjami kultury, z których najciekawszym jest Muzeum Czekolady. Podczas odwiedzin w muzeum można poznać historię europejskich plantacji w Ameryce Południowej, dowiedzieć się o tym, jak wyrabiano niegdyś czekoladę, a także wziąć udział w licznych wydarzeniach kulturalnych, w tym w dorocznym Festiwalu Czekolady.

Cancún

Wszyscy zmęczeni zwiedzaniem majańskich ruin powinni udać się do ogromnego kurortu Cancún, który rokrocznie odwiedzają niemal cztery miliony turystów! Miasto przypomina nieco Tulum, ale jest od niego znacznie większe i głośniejsze. Cancún oferuje odwiedzającym liczne atrakcje – sporty wodne, regaty żaglowe, ogromne pola golfowe, piaszczyste i czyste plaże. Turyści m.in. mogą wykupić nurkowanie w przejrzystych wodach Oceanu Atlantydzkiego, a także wybrać się na rejs repliką historycznego galeona, czyli statku, którym niegdyś Hiszpanie przewozili do Europy amerykańskie złoto. Cancún oferuje liczne hotele, zarówno luksusowe ośrodki wczasowe, jak i tańsze pokoje. Nocą miasto tętni życiem – liczne bary i kluby oferują kolorowe drinki, w Cancún często odbywają się także festiwale muzyczne. W listopadzie turyści mogą zobaczyć w Día de Muertos, tradycyjnym meksykańskim święcie zmarłych. Udział w Día de Muertos to niezapomniane przeżycie!

Meksyk – kraj tysiąca twarzy

Choć wybraliśmy pięć najciekawszych miejsc Meksyku, państwo to ma do zaoferowania znacznie więcej. Nieprzypadkowo powracający stamtąd podróżnicy nazywają Meksyk krajem tysiąca twarzy – ogrom atrakcji turystycznych i bogactwo miejscowej kultury rozkochały w sobie niejednego turystę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here