Budując dom, trzeba zaplanować rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, podobnie jest w przypadku mieszkania w bloku. Ze względu na przyłącza wodno-kanalizacyjne od razu trzeba przeznaczyć przynajmniej dwa z dostępnych pomieszczeń na kuchnię i łazienkę z toaletą. W domach o większej kubaturze można pozwolić sobie zarówno na łazienkę z toaletą, jak i osobną toaletę, znajdujące się najczęściej w jednym pionie. Jednak ich kubatura często się różni, dlatego dziś w naszym poradniku zajmiemy się urządzeniem toalety mini, midi i maxi. Już teraz zdradzimy, że w każdej z nich sprawdzi się suszarka kieszeniowa do rąk.
Mała toaleta zwykle pozwala nam na postawienie niezbędnych urządzeń sanitarnych, jednak niezbędne jest dokładne dopasowanie ich pod względem wymiarów. Niewątpliwie lepiej sprawdzi się montaż podtynkowy toalety. Umywalka nablatowa może się sprawdzić, tym bardziej, że potrzeba miejsca na przechowywanie środków czystości czy też zapasu środków higienicznych. Najlepiej jeśli znajduje się na przeciwległej ścianie bliżej drzwi. Dzięki temu ergonomia może być zachowana. Na ścianie znajdzie się miejsce na suszarkę kieszeniową do rąk. Większy model przytłoczy optycznie małe pomieszczenie. Sprawdzi się również klasyczny dozownik do mydła z pompką stawiany na rancie umywalki lub wieszany tuż nad nią. Jeśli wybiera się model wiszący, to najlepiej by nie miał objętości większej niż 0,5 l.
Toaleta o średniej kubaturze – na jakie dodatkowe elementy możemy sobie pozwolić?
W przypadku nieco bardziej przestronnej toalety możemy wybierać spośród różnych urządzeń. Możemy wybrać tradycyjną suszarkę do rąk lub jedną spośród suszarek kieszeniowych do rąk. Ponadto będzie tam również miejsce na suszarkę basenową, zwłaszcza, jeśli toaleta połączona jest z łazienką z prysznicem. W toalecie może zmieścić się również bidet, czyli nieco zapomniane urządzenie do podmywania się w ciągu dnia. To większej toalety można również wybrać dodatkową szafkę narożną, która przyda się na chemię gospodarczą albo inne przydatne akcesoria, np. zapasy kosmetyków.
Przestronna toaleta połączona z łazienką
Oczywiście jeśli toaleta jest bardzo duża, to nie warto połączyć ją z łazienką. Wystarczy postawienie ścianki działowej. Takie podziały stworzą strefy prywatności i pozwolą korzystać z toalety z łazienką dwóm osobom. Oczywiście w takim przypadku sprawdzi się również prysznic albo wanna zabudowana panelem. Nie może zabraknąć także wyspy łazienkowej z szafkami. Obok nich znajdzie się miejsce na te dodatkowe, narożne czy stojące. Ponadto w dużej toalecie także można zamontować bidet oraz pisuar. Istotne znaczenie ma fakt, by zaplanować odpowiednią liczbę przyłączy, czyli projekt łazienki z toaletą mieć wykonany wcześniej.
O designie słów kilka
Urządzenia i akcesoria sanitarne to oczywiście nie wszystko, gdyż trzeba zadbać o odpowiednie wykończenie. W małej toalecie sprawdzą się jasne płytki, które nie przytłoczą wnętrza, ale można zdecydować się również na kontrastujące połączenia, np. czarno-białą mozaikę na ścianach. Ciekawym wyborem może być również tapeta z włókna szklanego. Na większej przestrzeni można już pozwolić sobie na dwa rodzaje wykończenia i w ten sposób oddzielić strefę toaletową i strefę umywalkową, a w sytuacji połączenia toalety z łazienką, dodatkowo kąpielową. Każda z nich może być inaczej wykończona, a jednocześnie płytki czy okleiny wodoodporne mogą tworzyć spójną całość. Część kąpielowa może być po prostu pomalowana farbą, z kolei umywalkową można wyróżnić stosując płytki z kamienia naturalnego. Świetnie sprawdzi się również wodoodporna fototapeta. Ważne, by kolory łączyć na zasadzie dopełnienia lub całkowitego kontrastu, co można sprawdzić na kole barw. Warto również użyć dostępnych programów graficznych, by sprawdzić czy wybrane materiały będą ze sobą współgrać.
Niezależnie od wielkości toaleta może być funkcjonalna. Wystarczy dobrać niezbędne urządzenia i akcesoria sanitarne, a także zadbać by materiały wykończeniowe nie przytłaczały wnętrza.