basen

Własny basen ogrodowy to świetne rozwiązanie na upalne lato, zwłaszcza jeśli mamy daleko nad jezioro lub mieszkamy w mieście. Oczywiście przeciętnej wielkości stelażowy czy rozporowy basen dmuchany nie nadaje się do pływania dla dorosłego człowieka, jednak można się w nim z powodzeniem ochłodzić i spędzić przyjemnie czas na zabawie z rodziną. A jeśli zdecydujemy się na większy model, będziemy mogli nawet zrelaksować się, leżąc na dmuchanym materacu czy wygodnie siedząc w pompowanym fotelu.

Basen ogrodowy dla dzieci

Jeśli nasze pociechy są bardzo małe, najczęściej najlepszym rozwiązaniem jest niewielki basen dmuchany, w którym można zachować bardzo dobre warunki higieniczne. Mały basen pozwala na szybkie nagrzanie się wody, a nawet na uzupełnienie go ciepłą wodą z domowego kranu.

Oczywiście z takiego basenu nie skorzystają wspólnie z dziećmi dorośli, dlatego, jeśli zależy nam na rodzinnym spędzaniu czasu w wodzie, lepiej zdecydować się na nieco większy, ale wciąż dość płytki basen rozporowy. Model o średnicy około 250 cm zwykle ma wysokość około 60 cm, przy czym trzeba pamiętać, że lustro wody będzie znajdowało się nawet do 10 cm poniżej wysokości ścianek. W tej kategorii produktów znajdują się również baseny o dużo większej średnicy, przekraczającej nawet 4,5 m. Wtedy lustro wody znajduje się na wysokości około 75 cm, co daje już sporą szansę na dobrą zabawę rodziców z dwójką małych dzieci.

Rodzinny basen ogrodowy – jaki duży?

Jeśli dzieci są większe – w wieku wczesnoszkolnym lub starsze, nawet duży basen rozporowy nie jest już optymalnym rozwiązaniem. Na pewno więcej radości przyniesie im basen stelażowy, który może być znacznie głębszy.

Już stosunkowo nieduża średnica, przekraczająca nieco 3,5 m pozwala na utrzymywanie lustra wody na wysokości 90 cm. Duże baseny ogrodowe stelażowe o pojemnościach 30 tys. litrów i większych, mogą mieć nawet ponad 130 cm wysokości. Maksymalne rozmiary basenów stelażowych są naprawdę spore, jednak decydując się na takie rozwiązanie, trzeba dysponować dość dużą powierzchnią ogrodu przeznaczoną pod basen, a także przygotować się na spory wydatek rzędu kilku tys. zł. Do tego dojdzie koszt wody i prądu niezbędnego dla pracy pompy, co warto mieć również na uwadze.

Jaki jest jednak minimalny rozmiar basenu, jeśli chcemy z niego wygodnie korzystać 4-osobową rodziną? Jeśli interesuje nas basen ogrodowy prostokątny, dobrze, żeby miał co najmniej 2,4 m szerokości i ponad 4,5 m długości. Kiedy wolimy pozostać przy basenie okrągłym, optymalna wydaje się średnica około 4,5 – 5 m, która na ogół gwarantuje głębokość przekraczającą 120 cm.

Zobacz baseny w sklepie: https://basenyogrodowe.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here