Rozmiar ma znaczenie. Jaką wielkość płytek wybrać, by nadać wnętrzu stylowego charakteru

Amerykanie bardzo dobrze wiedzą, że rozmiar ma znaczenie, gdyż liczy się efektowność, dlatego ich budynki sięgają nieba. Dziś jednak nie będziemy zajmować się wysokimi dziełami architektów, ale aranżacją wnętrz i wykorzystaniem płytek o różnych rozmiarach. Wbrew pozorom nie tylko ich rodzaj, ale również rozmiar ma znaczenie. A mamy do wyboru płytki i płyty do domu wykonane z ceramiki, z kamienia czy też tworzywa sztucznego. Reprezentacyjne wnętrza wymagają dbania o szczegóły, zatem co najlepiej wybrać do ich wykończenia, aby zachwycały stylowym charakterem? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Płytki kamienne – jak zaadaptować je do salonu?

Pierwszym wyborem do stylowego wnętrza jest kamień, gdyż jest ponadczasowym i najstarszym obok drewna materiałem wykończeniowym. Przede wszystkim zaletą jest uniwersalność tego materiału. Płytki i płyty do domu z kamienia można zakupić w różnych rozmiarach, co pozwala na wykończenie podłogi w salonie o dużej kubaturze, ale również kominka w tym samym pomieszczeniu. W pierwszym przypadku doskonale sprawdzi się granit lub łupek kwarcowy. Z kolei na ścianach pięknie może wyglądać marmur. Oczywiście warto tworzyć monochromatyczne aranżacje wykorzystując jeden rodzaj kamienia. Rozmiar płytek kamiennych jest ściśle związany z ich ciężarem, jak również sposobem montażu. Duże płyty mocuje się na kotwach i stosuje raczej na zewnątrz budynku. Mniejsze można montować na odpowiednio dobranym kleju.

Gdzie sprawdzą się gresy, a gdzie spieki kwarcowe?

Zasadnicza różnica w rozmiarze występuje pomiędzy gresem a spiekiem kwarcowym. Ten drugi jest po prostu wielkoformatową płytą gresową. Charakteryzuje się dużą twardością i odpornością na czynniki takie jak wilgoć czy promieniowanie UV, a jednocześnie jest niezwykle cienki. W przypadku spieków kwarcowych można stosować bardzo cienkie spoiny, co niewątpliwie jest atutem, gdyż czyszczenie posadzki pokrytej tym materiałem jest łatwiejsze. Niewątpliwie na bardzo dużych, otwartych przestrzeniach warto wybierać spieki zamiast gresu. W pomieszczeniach o standardowej kubaturze lepiej sprawdzą się gresy, które nie będą wymagały przycinania, tak jak spieki kwarcowe. Warto zwrócić uwagę, że zarówno gresy, jak i spieki kwarcowe mogą posiadać matową lub błyszczącą strukturę. Doskonały wybór tych materiałów można znaleźć na stronie: https://klink.pl. Gresy są bardziej różnorodne i tu tkwi ich przewaga nad kamieniem. Imitują wiele różnych materiałów, od metalu po drewno, dlatego sprawdzą się w aranżacji salonu urządzonego w bardziej klasycznym albo nowoczesnym stylu. Ponadto można wybrać te o polerowanym wykończeniu, które świetnie wpisują się w reprezentacyjne przestrzenie.

Płytka klinkierowa – czy sprawdzi się w stylowym wnętrzu i co mamy do wyboru?

W przypadku płytki klinkierowej również mamy do czynienia z różnymi formatami. Stąd sprawdzi się do wykończenia zarówno podłogi, jak i schodów wewnątrz domu. Wbrew pozorom nie jest również pospolita, gdyż poza tradycyjnym ceglanym wybarwieniem występuje w wielu innych. Sposób wypiekania, gdzie glinka łączona jest z minerałami pozwala uzyskać nietuzinkową kolorystykę. Płytki doskonale będą się prezentować jako okładzina nowoczesnego kominka, znajdującego się za hartowanym szkłem. Płytki klinkierowe można skomponować z kamieniem naturalnym albo drewnem, co stworzy stylowe połączenie. Występują w formacie prostokątnym lub kwadratowym, przez co można je lepiej dopasować do wybranej przestrzeni.

Czy rzeczywiście rozmiar płytek ma znaczenie i w jakich sytuacjach?

Decydując się na płytki do salonu rzeczywiście trzeba zwrócić uwagę na ich rozmiar, gdyż często te wielkoformatowe ułatwiają szybsze wykonanie podłogi. W ich przypadku można również stosować węższe spoiny, jednak należy pamiętać, że jest to możliwe tylko tam, gdzie nie stosuje się ogrzewania podłogowego. Duże płytki na dużej przestrzeni po prostu lepiej się prezentują. Z kolei na małej, tych o w mniejszym rozmiarze nie trzeba przycinać, a trzeba dodać, że spieki kwarcowe należy przycinać odpowiednim, profesjonalnym sprzętem.

Są sytuacje, kiedy należy korzystać z mniejszych płyt, a także inne, gdy potrzebne są te większe. Dobrze, że wybór na rynku jest ogromny, co pozwala podjąć właściwą decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here