Nużeniec demodex

0
731

Zmagasz się z trudnym do wyleczenia trądzikiem, niewiadomego pochodzenia? Na Twojej twarzy pojawiają się wągry, grudki i krostki? A może Twoim problemem jest zespół suchego oka i częste zapalenie brzegów powiek? Prawdopodobnie masz do czynienia z nużeńcem – pasożytem, który bytuje na skórze i wywołuje powszechną chorobę zwaną nużycą. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest nużeniec?

Nużeniec to pasożytniczy roztocz, który należy do typu stawonogów. Występują jego różne rodzaje, które bytują nie tylko u ludzi, ale też u wielu innych gatunków ssaków. Za problemy skórne odpowiedzialny jest głównie nużeniec ludzki. Pasożyty te nie są widoczne gołym okiem – mierzą zaledwie kilka milimetrów. Żywią się obumarłem naskórkiem, lipidami i łojem, co sprawia, że ludzka skóra jest dla nich idealnym środowiskiem do życia i rozwoju. Nużeniec najczęściej atakuje gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe rzęs i brwi. Jak można się nim zarazić? Przez bezpośredni lub pośredni kontakt z zainfekowanym człowiekiem – na przykład używając tych samych przyborów toaletowych. Zakazić można się nim także u fryzjera lub kosmetyczki. Jaja tego pasożyta roznoszą się z powietrzem oraz kurzem. Najbardziej narażone na jego inwazję są osoby z niską odpornością, zaburzeniami gospodarki hormonalnej, alergicy oraz starsi ludzie po ukończeniu 70 roku życia.

Zakażenie nużeńcem daje różne objawy i często bywa mylone z zakażeniami bakteryjnymi. Jest to między innymi świąd, łuszczenie się skóry, wypryski, zaczerwienienie oraz krostki lub grudki, przypominające trądzik. Nużyca twarzy może przebiegać z trądzikiem pospolitym albo różowatym, a niekiedy bywa mylona z alergią. W niektórych przypadkach zakażenie przebiega zupełnie bezobjawowo.

Nużeniec diagnostyka i leczenie

Prawidłowe rozpoznanie nużycy możliwe jest przy użyciu mikroskopu. Z podejrzeniem tym warto więc udać się do dermatologa, który podda analizie próbki pobranie z domniemanych miejsc bytowania pasożyta. Po postawieniu diagnozy możliwe jest rozpoczęcie leczenia, które zazwyczaj jest bardzo czasochłonne. Leczenie nużycy opiera się zarówno na działaniach profilaktycznych, jak i próbnie osłabienia aktywności nużeńca. Całkowita jego eliminacja jest niezwykle trudna. Zwalczanie nużycy polega na stosowaniu środków leczniczych zawierających iwermektynę lub metronizadol. Poleca się też stosowanie olejku herbacianego lub maści o działaniu przeciwzapalnym lub z dodatkiem rtęci. Do codziennej pielęgnacji warto używać dermokosmetyków o działaniu antybakteryjnym i łagodzącym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here