Jaka kosiarka spalinowa będzie najlepsza do Twojego ogrodu

Kosiarka spalinowa to doskonały wybór do każdego ogrodu, niezależnie od jego powierzchni. Zapewnia wydajność, sprawne koszenie i wygodę operowania sprzętem. Na rynku dostępne są jednak modele różniące się parametrami i poszczególnymi cechami. Na jakie urządzenie warto się zdecydować?

Jaka kosiarka spalinowa do małego i dużego ogrodu?

Jaka kosiarka spalinowa sprawdzi się w zależności od powierzchni ogrodu? Teoretycznie im większe i mocniejsze urządzenie, tym lepiej poradzi sobie ze ścinaniem trawy. W praktyce jednak trzeba zwrócić uwagę na wiele parametrów, które zadecydują o tym, jaki model będzie odpowiednim wyborem.

Najważniejsze parametry kosiarek spalinowych:

  • Moc – większa moc to również większa wydajność. Parametr ten wiąże się z szerokością roboczą oraz zużyciem paliwa. Optymalny wybór to kosiarka o mocy 4-6 KM, która oferuje szerokość koszenia do 50 cm. Radzi sobie na terenach o mniejszej, jak i większej powierzchni, gwarantując wydajność
  • Silnik – do wyboru są modele dwu- i czterosuwowe. Pierwsze decydują o tym, że kosiarka jest lżejsza, zwrotniejsza i mocniejsza, poradzi sobie zatem na mniejszym terenie, także tym nierównym. Taki silnik jest jednak głośniejszy, zużywa więcej paliwa i emituje sporo spalin. Modele o silniku czterosuwowym są ekonomiczniejsze i wydzielają do atmosfery mniej szkodliwych substancji
  • Szerokość robocza – duża szerokość robocza noży tnących oznacza szybsze uporanie się z dużymi powierzchniami trawnika, to rozwiązanie do przestronnych ogrodów, w których nie ma wielu przeszkód. W małych ogrodach i tam, gdzie występuje sporo drzew, krzewów czy dekoracji, lepiej poradzi sobie kosiarka z nieco mniejszą szerokością roboczą
  • Wysokość koszenia – standardowo trawnik kosi się na wysokość 35-40 mm. Niższe lub wyższe parametry zazwyczaj spotykamy w kosiarkach przeznaczonych do zadań specjalnych
  • Mechanizm tnący – do niskich i dekoracyjnych trawników lepiej wybrać kosiarkę z mechanizmem wrzecionowym. Z wysoką trawą i nierównym terenem poradzi sobie sprzęt z mechanizmem rotacyjnym.

Jaka kosiarka spalinowa – z napędem czy bez?

Kosiarki spalinowe mogą być wyposażone w napęd, ale nie muszą. Te, które go nie mają, trzeba pchać z użyciem siły fizycznej, są zatem nieco mniej wygodne w użytkowaniu. Na plus przemawia niższa masa, przystępniejsza cena oraz radzenie sobie na równym, sporym terenie.

Kosiarki z napędem są cięższe, droższe w zakupie i eksploatacji, ale rekompensuje to wygodna obsługa. To świetne rozwiązanie, gdy w grę wchodzi koszenie na nierównych i trudnych terenach. Poza tym są one szybsze i pracują płynniej.

Kosiarka spalinowa czy elektryczna?

Kosiarka spalinowa do ogrodu zapewnia wydajność, trwałość, szybką i sprawną pracę. Ponadto sprzęt nie jest uzależniony od źródła prądu, nie ma również ryzyka zaplątania się w kable podczas koszenia trawy.

Elektryczne kosiarki są lżejsze, cichsze i tańsze, ale mniej wydajne. Nie poradzą sobie z wysoką trawą, a skoszenie dużego terenu będzie wymagało sporo więcej czasu. Będą jednak dobrym wyborem do niewielkich ogródków i cyklicznego użytkowania.

Ranking kosiarek spalinowych – nieoceniona pomoc w wyborze

Różnice między modelami kosiarek spalinowych są całkiem spore i dotyczą nie tylko cen. Ranking kosiarek spalinowych to zatem doskonały sposób, by porównać wybrane modele i znaleźć ten, który spełni wszystkie stawiane przed nim oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here