Beton we wnętrzu

Wbrew powszechnemu przekonaniu beton jest starożytnym materiałem a jego historia ma aż 4000 lat! Przykładem jest słynny Panteon. Niestety, niezbyt dobra reputacja betonu jako materiału zyskała całkiem niedawno, w komunizmu. Spróbujmy obalić to stwierdzenie i zrozumieć zalety i zasady stosowania betonu w czym pomoże architekt wnętrz z Warszawy Magda Knappe.

Estetyka betonu: jak go używać? Biorąc pod uwagę modne projekty wzornicze, widać, że beton jest coraz częściej wykorzystywany w dekoracji:

Ściany

To tradycyjne rozwiązanie dla koneserów stylu industrialnego. Na tle surowego i pozornie raczej nijakiego materiału kolorowe plakaty, kreatywne meble i metalowe elementy dekoracyjne staną się jeszcze wyraźniejsze i ciekawsze. Można nawet przygotować niewielką ścianę akcentującą z betonu i uzupełnić ją motywującym napisem wykonanym farbą. Nie jest wymagana nawet pomoc profesjonalisty!

Sufity

Świetny pomysł, który spodoba się nie tylko fanom stylu loftowego, ale także zwolennikom minimalizmu. Beton ascetyczny wygląda szczególnie korzystnie w połączeniu z praktycznymi wykładzinami podłogowymi w ciepłych i jasnych odcieniach drewna. Nawiasem mówiąc, aby sufit nie obniżył się wizualnie, wybierz jasny odcień betonu. Tej zasady należy przestrzegać w każdym pomieszczeniu, w którym wysokość sufitu jest mniejsza niż 3 m.

Podłogi

W przypadku podłogi bardziej odpowiednie są materiały o szorstkiej fakturze, bez specjalnego przygotowania. Jeśli zdecydujesz się odświeżyć typowe mieszkanie miejskie, łącząc kilka odważnych stylów, które są dziś modne w dekoracji wnętrz, wybierz polerowany beton. Lekki połysk lakieru sprawi, że podłoga będzie jeszcze bardziej efektowna. Taką podłogę możesz ozdobić dekoracyjnym dywanem.

Różne elementy dekoracyjne

Zamiast klasycznych regałów można zastosować kilka ekscentrycznych elementów betonowych. Staną się naprawdę wyjątkowym akcentem we wnętrzu. Chcesz zacząć eksperymentować z betonem bez drastycznych zmian? Kupuj naczynia, wazony na kwiaty, zegary z tego materiału.

Jak widać, możliwości wykorzystania betonu we wnętrzu jest bardzo dużo. Po wybraniu odpowiedniego pomysłu ważne jest, aby zadbać o jego kompetentną realizację.

Zasady stosowania betonu we wnętrzu

Jeśli zależy Ci na szybkim wykorzystaniu betonu w projektowaniu własnego mieszkania lub domu pamiętaj, że ważne jest, aby nie przesadzać. Żaden projektant nie uzna za zbędne przypominanie raz jeszcze o konieczności zastosowania tylko jednego akcentu betonowego we wnętrzu. Może to być sufit, ściana lub podłoga. Ponadto w przestronnym pomieszczeniu z wysokimi sufitami można zbudować betonowe kolumny. Pamiętaj, że ten materiał z pewnością wymaga dodania do wnętrza ciepłych kolorów.

Z jakimi materiałami można łączyć beton? Wybór jest zadziwiający. Powierzchnie wykonane z betonu bardzo dobrze łączą się z ciepłymi odcieniami drewna, cegłą w kolorze czerwonym i pomarańczowym, różowymi i żółtymi metalami, półprzezroczystymi oraz przezroczystym szkłem.

Boisz się zastosować surowy beton do dekoracji wnętrz? Może ta decyzja nadal wydaje Ci się radykalna? Zapoznaj się z ekskluzywnymi zaleceniami projektantów wnętrz i wybierz …

Nowoczesne technologie imitacji betonu

Najpopularniejszą opcją jest tynk z betonu mineralnego. Posiada charakterystyczną fakturę betonu, na której widać jakby prawdziwe pęknięcia i rysy szalunku. Mikrocement to prawdziwy rewolucyjny przełom w aranżacji wnętrz. Innowacyjny produkt o grubości około 1-5 mm posiada powierzchnię składającą się z mączki kamiennej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here