Warsztatowo... - SlowLajf

Archiwum Slowlajf

W październiku br Kasia Skoczek i Agnieszka M. Staroń miały okazję poprowadzić warsztaty dotyczące wypalenia zawodowego – jego przyczyn, objawów, sposobów zapobiegania – dla grupy pracowników firmy z branży energetycznej. Zajęcia zostały przyjęte przez uczestników  z dużym zainteresowaniem i otwartością. Efektem przeprowadzonych warsztatów było wypracowanie przez ich uczestniczki i uczestników indywidualnych pomysłów na lepsze zarządzanie własną energią oraz na skuteczne sposoby poszukiwania satysfakcji zawodowej, a tym samym na przeciwdziałanie wypaleniu.

Całodzienne spotkanie przyniosło kilka poważnych wniosków:

1. Wypalenie jest pogłębiającym się problemem w niektórych grupach pracowniczych. Wyraźnie widać, że nie charakter pracy a sytuacja wewnątrz firmy / działu oraz relacja pracownika z przełożonym mają kluczowy wpływ na pojawianie się syndromu wypalenia i na możliwości radzenia sobie z nimi.

2. Wypalenie zawodowe nierzadko bywa mylone ze zwykłym przemęczeniem czy zniechęceniem. Rozróżnienie tych stanów jest trudne bez dokładniejszej wiedzy na temat wypalenia. Wiele osób postrzega zmianę pracy jako główną receptę na poczucie wypalenia (a jest to bardzo złudne!).

3. I co najważniejsze – temat wypalenia, którego źródła leżą w organizacjach, ciągle właśnie w organizacjach ma charakter „tabu”. Pracownicy czasami zdobędą się na rozmowę o swoim samopoczuciu między sobą, dużo rzadziej zdecydują się na taką rozmowę z przełożonymi, bojąc się negatywnej oceny (a często także zwolnienia). To pokazuje, jak brakuje wiedzy na temat tego syndromu w organizacjach – jak szerzenie jej jest niezbędne.

Zapraszamy do współpracy.

.