Uwolnij swój głos


Można by przypuszczać, że rola głosu zamyka się tylko na przekazie merytorycznym, czyli na komunikacji werbalnej. Jednak chciałabym zwrócić uwagę na głos, jako na element komunikacji niewerbalnej, na tzw.: „parajęzyk”, czyli sposób w jaki tego głosu używamy. Na użycie głosu w kontekście komunikacji niewerbalnej składa się: tempo, dynamika, pauzy, barwa głosu, głośność, motoryka, oddech, chrząknięcia albo wymowny… brak głosu.
W zależności od tego „kto” mówi i „co” mówi występowanie tych elementów jest różne. Baczny słuchacz usłyszy jaką postawę w swojej wypowiedzi przekazuje mówiący i to nie przez treść, ale przez sposób w jaki zostanie użyty głos.

Na użycie głosu w kontekście komunikacji niewerbalnej składa się: tempo, dynamika, pauzy, barwa głosu, głośność, motoryka, oddech, chrząknięcia albo wymowny… brak głosu.
W zależności od tego „kto” mówi i „co” mówi występowanie tych elementów jest różne. Baczny słuchacz usłyszy jaką postawę w swojej wypowiedzi przekazuje mówiący i to nie przez treść, ale przez sposób w jaki zostanie użyty głos.

Głos ma ogromną moc, pokazuje to kim jesteśmy wewnątrz, niesie w sobie nasze emocje, uczucia, chęć do życia lub jej brak, postawę wobec ludzi i świata, pozycję społeczną, pochodzenie itd.

  GŁOS = JA.

Na pojawienie się głosu i jego jakość wpływa wiele procesów psychofizycznych. Ważne jest tu ciało, bez którego głos nie mógłby istnieć, stanowi bazę w sensie fizjologicznym – praca odpowiednich mięśni, postawa, oddech itd. Ważny jest układ nerwowy, który powiązany jest z naszymi emocjami, a więc ta sfera psychiczna. A także ważny jest aspekt duchowy. Wszystkie te elementy są ze sobą powiązane i stanowią o naszej wyjątkowości, a co za tym idzie o wyjątkowości naszego głosu (głos = ja).

Odkrywanie swojego głosu to zatem odkrywanie Samego Siebie. Paradoksalnie głos, który ma służyć głównie do porozumiewania się z innym ludźmi może posłużyć nam do porozumienia się z samym sobą. Słuchanie własnego głosu to słuchanie Siebie, tego kim jesteśmy naprawdę w środku. A tylko wsłuchanie się w Siebie, usłyszenie własnego głosu, także tego głosu serca pozwala na głębsze odkrycie tego kim jesteśmy, czego pragniemy, gdzie jest nasza droga, po której mamy iść, by pełniej żyć i wyrażać Siebie.

Pracuję z każdym kto ma ochotę poznawać swój głos. Prowadzę indywidualne lekcje oraz warsztaty dla pań pt.: „Kobieta ma głos”. Pokazuję, że każdy może się rozwijać, szukać  i odkrywać swój głos.

Anna Sokołek – wokalistka i trenerka śpiewu. Absolwentka Wokalistyki Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczestniczka programów telewizyjnych „The Voice of Poland” i „Bitwa na głosy”. Wieloletnia wokalistka zespołów Gospel Rain i Full Power Spirit. Uczestniczka „39 Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Prelegentka TED’x. Najlepiej czuje się w repertuarze jazzowym i soulowym. Uwielbia muzykę, koty, kawę, czekoladę, przyrodę.www.annasokolek.com