Dobre praktyki

 

Dlaczego "Alkaliczny Styl Życia"? (cz. 1/2)

Beata Sokołowska, autorka książki „Alkaliczny styl życia” w wywiadzie dla Fundacji SlowLajf opowiada jak istotny wpływ ma dieta na poprawę jakości życia i radzenia sobie z wyzwaniami codzienności. Rozmawia Katarzyna Skoczek.


Świadome życie - minfulness

Życie slow nabiera głębokiego sensu i staje się pełne jeżeli przeżywane jest świadomie. Pojęcie slow/powoli nie znaczy jedynie tempa w jakim żyjemy. Powoli znaczy po-woli, zgodnie z wolą, ze świadomym wyborem. Tak to rozumiem. 


Zainteresuj się sobą

Kiedy masz wysoką gorączkę to wiesz na pewno, że jesteś chory. I jeżeli gorączka oraz pozostałe objawy są wystarczająco dokuczliwe idziesz do lekarza, starasz się o postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia. A kiedy codziennie rano wstajesz zmęczona / zmęczony, szybko tracisz cierpliwość i praca przestaje Ci dawać jakąkolwiek satysfakcję a wieczorem tylko marzysz o śnie? I jeszcze czasem, żeby móc zasnąć, „znieczulasz” się alkoholem. Co wtedy robisz? Najczęściej… nic.


Dlaczego "Alkaliczny Styl Życia"? (cz. 2/2)

Beata Sokołowska, autorka książki „Alkaliczny styl życia” w wywiadzie dla Fundacji SLOWLAJF opowiada jak istotny wpływ ma dieta na poprawę jakości życia i radzenia sobie z wyzwaniami codzienności. Rozmawia Katarzyna Skoczek.


Uwolnij swój głos

Można by przypuszczać, że rola głosu zamyka się tylko na przekazie merytorycznym, czyli na komunikacji werbalnej. Jednak chciałabym zwrócić uwagę na głos, jako na element komunikacji niewerbalnej, na tzw.: „parajęzyk”, czyli sposób w jaki tego głosu używamy. Na użycie głosu w kontekście komunikacji niewerbalnej składa się: tempo, dynamika, pauzy, barwa głosu, głośność, motoryka, oddech, chrząknięcia albo wymowny… brak głosu.


Dlaczego refleksologia?

Stres każdy ma, mniejszy czy większy kłopot, pojawia się gdy nie możemy odreagować napięć. Kiedy się tak dzieje nasze ciało zaczyna cierpieć, wcześniej odczuwamy wszystko w naszej psychice.


Dlaczego przerwa w karierze (career break)?

O poszukiwaniu balansu, decyzji o przerwie w karierze, podróży dookoła świata, która przewartościowała dotychczasowe życie dla Slow Lajf opowiada Magda Biskup.


Mentoring w organizacjach

W pierwszej chwili dosyć trudno jest powiązać te dwa zjawiska – z jednej strony wypalenie, czyli brak energii, pasji i poczucia sensu, z drugiej strony od mentora oczekuje się właśnie tych „wskaźników” zaangażowania.


Świadomość poprzez ruch

Zapraszamy do lektury rozmowy z wybitnym nauczycielem Metody Feldenkraisa (ATM, Świadomość Poprzez Ruch) ze Szwecji. Specjalnie dla SLOWLAJF – Göran Mörkeberg


Na starcie drogi zawodowej

Absolwent na rynku pracy – ten temat powtarza się dość często w związku z trudną sytuacją i brakiem doświadczenia młodych wkraczających na rynek. Dlaczego tak się dzieje? Sami absolwenci poszukują odpowiedzi na to pytanie… Jednak  jak się okazuje nieco za późno, bo dopiero po ukończeniu studiów, kiedy doświadczają bezrobocia i naturalnie wypadają poza krąg tej jakże uprzywilejowanej grupy jaką są studenci. Odnalezienie się w rynkowej dżungli nie należy do najłatwiejszych zadań, szczególnie, gdy wybór kierunku nauki nie był do końca przemyślaną i świadomą decyzją.


Mediacje dla organizacji

Mediacje to dobrowolny i poufny proces dochodzenia do rozwiązania sporu, prowadzony w obecności osoby neutralnej – mediatora. Celem mediacji nie jest ustalenie, kto ma rację, ale wypracowanie rozwiązania sporu, które byłoby satysfakcjonujące dla dwóch stron.


Coaching życiowy

Masz wrażenie, że praca, która była Twoja pasją staje się kulą u nogi? Odczuwasz coraz większe zmęczenie, rozdrażnienie, niechęć do pojawiania się w firmie? Unikasz kontaktów ze współpracownikami, starasz się być „niewidzialny” / „niewidzialna” w pracy? Masz powtarzające się dolegliwości – np. bóle kręgosłupa, głowy, żołądka, bezsenność itp.? To mogą być objawy związane z syndromem wypalenia zawodowego. Czas się zatrzymać, rozejrzeć wokół i przemyśleć swoją sytuację …


Dlaczego dbałość o zdrowie?

Człowiek jest jednością psychofizyczną. Umysł i emocje mają wpływ na nasze ciało. Widzimy to w czasie zdenerwowania, kiedy zaczynamy pocić się, drżą nam ręce czy czerwieni się skóra. Podobnie kondycja naszego ciała ma wpływ na funkcjonowanie naszej szeroko pojętej duszy. Dobra kondycja fizyczna przekłada się na pogodny nastrój, radość z relacji rodzinnych i przyjemność z wykonywanej pracy.


Work-life balance - utopia czy realna możliwość

„Bóg umieścił mnie na Ziemi, abym wykonał określoną liczbę spraw. W obecnej chwili mam takie zaległości, że chyba nigdy nie umrę” mawiał bohater jednej z kreskówek. Odczucie to towarzyszy wielu z nas. Natłok codziennych spraw, ciągła pogoń za uciekającym czasem, tak zwane  „bycie w niedoczasie”. Doba trwa 24 godziny. Z tego 12-14 godzin niektórzy spędzają w pracy. Pracy, w której na 10 zadań do wykonania „na już”, wszystkie są priorytetami. Trudno mówić w takiej sytuacji o poczuciu równowagi…


Poszukiwanie pasji

Jeszcze kilka lat temu zapytana co jest moją pasją, musiałabym się mocno zastanawiać co mądrego powiedzieć. Miałam wiele planów, marzeń i jeszcze więcej obaw jak to wszystko zrealizować. Na marzeniach zazwyczaj się kończyło. Przy takim podejściu nie trudno wpaść w pułapkę myślenia typu: za młoda jestem, za stara, nie mam pieniędzy, odwagi i najważniejsze: sama nie wiem czego chcę.


Dlaczego coaching?

Coaching stał się ostatnio bardzo modny… i dobrze! Jestem o tym przekonana zarówno jako coach jak i osoba, która z coachingu korzystała. Jednak mody miewają zalety i wady. Aby maksymalnie wykorzystać te pierwsze oraz ustrzec się przed tymi drugimi warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.


Dlaczego Gestalt?

Psychoterapia i rozwój osobisty Gestalt to proces poszerzania świadomości, poprzez nieustanne doświadczanie kontaktu ze swoimi pragnieniami, emocjami oraz z innymi osobami/światem. Pełne poznanie siebie w tu i teraz, pozwala brać odpowiedzialność i daje nam sprawczość w kierowaniu własnym życiem.


Dlaczego taniec? Opowiada Joanna Ciurkowska

Taniec jest ruchem jak życie, chodzenie, przemieszczanie się. Tam, gdzie istnieje ruch, następują zmiany, energetyzacja ciała i umysłu, powrót do harmonii, burzenie starych struktur myślenia, działania i odczuwania, pojawia się Nowe.